Csakúgy, mint a divat, az élelmiszertrendek is évről évre jönnek-mennek. 2014-ben a világ beleszeretett a koreai gasztroremekekbe, és a tudatos étkezés egyre nagyobb szerepet kapott az életünkben. 2015-ben ismét izgalmas változásoknak lehetünk tanúi, nem csupán az egészség, de az összetevők, a vendéglátás és a főzési technikák terén is.
Az örök élelmiszertrend-diktátor, Yotam Ottolenghi mostanra egyik kedvenc összetevőjeként tartja számon a szezámpasztát, avagy tahinit. A híres szakács új könyvében számos receptjéhez felhasználta ezt az egészségünk számára jótékony alapanyagot. A szezámpaszta a többszörösen telítetlen omega-3 zsírsavak nagyszerű forrása, tökéletes salátákhoz-húsokhoz, vagy akár szószokhoz is. A szezámkrém remek kalciumforrás mindazok számára, akik nem fogyasztanak tejtermékeket, emellett telis-teli van értékes tápanyagokkal: többek között fehérjével, antioxidánsokkal és rostokkal.
Szintén az idei év egy másik kedvence a baobab nevű afrikai gyümölcs, amelyet már most az év szuperételeként emlegetnek. Ez az egzotikus finomság nagy mennyiségben tartalmaz C-vitamint, kalciumot, káliumot, magnéziumot és vasat. A baobab ritka kincs errefelé, főképp por formájában kapható, melyből készíthetünk turmixokat, vagy akár édesítőszerként is használhatjuk.
Úgy tűnik, az eddig népszerű quinoa napjai is leáldoztak, helyette a „gabona, melynek nevét senki nem tudja helyesen kimondani”, azaz a freekeh az új sláger. A Közel-Keleten népszerű hozzávalót zöld búzából készítik. A zöld búzát megpirítják, így igazán izgalmas ízűvé válik. Rosttartalma rendkívül magas, akárcsak a quinoát, ezt is felhasználhatjuk salátákhoz, esetleg a rizs alternatívájaként.
Az eddigi trónbitorló kókuszvíz helyett most színre lépett az új uralkodójelölt, a kókuszcukor. Ez a nagyszerű cukorhelyettesítő olyan, a szervezet számára fontos tápanyagokat tartalmaz, mint a vas vagy a cink, emellett glikémiás-indexe is alacsonyabb, mint a hagyományos cukornak.
2015 éve, úgy tűnik, a hibrid zöldségfélék éve lesz. A fodroskel és a kelbimbó találkozásából született kalettes csupán egy a számos hibrid élelmiszer között. Ugyanígy említhetnénk a brokkoli és karfiol kombinációjából létrejött romanescót, vagy pagodakarfiolt is.
A zöld tea régóta nagy népszerűségnek örvend az egészségtudatos közönség körében, de mostanra egy új fajtája került a figyelem középpontjába. 2015-ben matcha zöld tea lesz az új kedvenc. A kiváló minőségű apróra őrölt levelekből készített ital szakértők szerint 130-szor több antioxidánst tartalmaz, mint a hagyományos zöld tea, állítólag növeli az energiaszintet, csökkenti a stresszt, javítja a hangulatot, és serkenti az anyagcserét. Fogyaszthatjuk a megszokott módon teaként, tejjel matcha latteként, de akár fagylalthoz vagy süteményhez is felhasználhatjuk.
Az utóbbi időben a kelet-európai és kínai bortermelők is beléptek a megszentelt borpiacra. Az éghajlatváltozásnak, valamint a fejlődő szőlőtermesztési technikáknak köszönhetően lényegében ma már szinte bárhol termeszthetünk bort, ahol egy kis napsütés éri a szőlőt. A Görögországból, Bulgáriából, Japánból származó borokat gyakrabban megtalálhatjuk a boltok polcain, akárcsak az olasz stílusú brazil fajtákat.
A 2015-ös év az egyszerű, unalmassá vált kínai, indiai, esetleg francia fogások mellett teret enged a kisebb régiók különlegességeinek is. Az új trendben helyet kaptak a regionális etnikai éttermek, így „indiai” helyett most ehetünk gudzseratit, vagy választhatjuk a Goa tartomány tenger gyümölcseit. A „kínai” helyett pedig rendelhetünk Santung vagy Szecsuan tartomány merész, fűszeres specialitásai közül.
A füstölés 2015-ben az egyik legnépszerűbb trend a konyhai módszerek körében. Mióta megjelent a tealevélen füstölt kacsamell, egyre több rajongója akad a módszernek. A füstölés nem csupán a húsoknak tesz jót, de zöldségeken, vajakon és koktélokon is alkalmazzák.