Susie Orbach neve ismerős a gendertémákkal foglalkozók előtt. A londoni pszichoterapeuta páciensei közé nagyrészt olyanok tartoznak, akik elégedetlenek a testükkel.
2009-ben megjelent könyve, a Bodies (Testek) után nem hitte volna, hogy újra ír majd a testképről. Nem így lett, mert annyira foglalkoztatta, hogyan tekintjük a testet tárgyként, árucikként, mind nők, mind férfiak. Érdekelte, milyen szerepet játszik az emberi test a tömegkultúrában, a késő kapitalizmus idején. Kritikusan vizsgálja a popkultúra jelenségeit, témái közt találjuk a test iránti utálatot, az étkezési rendellenességeket, a fogyókúrák csapdáit és a plasztikai sebészetet. A természetes test fikció – állítja.
Azt, ahogyan a testünkről gondolkodunk, a családi körben tanuljuk meg. A legközelebbi hozzátartozóinkban tükröződnek a tágabb értelemben vett kultúra értékei: a szüleink nemcsak nevelnek minket, de ők is egy bizonyos kultúrában élnek, őket is egy bizonyos világlátás szerint nevelkedtek. Ők mutatják meg, hogyan lehet élni és érteni a testünket, hogyan viszonyoljunk hozzá.
TANULOM A TESTEM |
Az évek múlásával tanuljuk meg, milyennek kell lennie egy testnek. Nem instrukciókat kapunk erre vonatkozóan, hanem abból tanuljuk meg, ahogyan viselkednek velünk, ahogyan viszonyulnak a testünkhöz. |
Le sem tagadhatnánk, mennyi figyelem irányul a testre: speciális diétákba kezdünk, méregtelenítünk, fitneszedzéseken próbálgatjuk teljesítőképességünk határait. Azt mondjuk magunknak, hogy azért tesszük, mert vigyázunk magunkra. Ép testben, ép lélek.
Holott ez nem ilyen egyszerű- állítja Orbach. Hiába az az üzenet, hogy a te tested, neked kell rá vigyázni, a te felelősséged, és semmi köze ahhoz, hogy mit sugall a társadalom. Sürgető késztetést érzünk, hogy úgymond megjavítsuk a testünket, hogy megmutassuk, szó szerint: megdolgoztunk érte, nem csak így kaptuk. A mozgás hasznát nem lehet vitatni, de hatalmas az a nyomás, amely a tömegkultúrából érkezik.
Egyrészt azt az üzenetet kapjuk, hogy a testünk a legfontosabbat árulja el rólunk: kik vagyunk, hogyan élünk, mire vágyunk, mire vagyunk képesek. Ezért kell díszíteni, edzeni, formálni. És van egy másmilyen üzenet is: tőled függ. Te tehetsz az egészségedért, mindegy, mit mond a társadalom. Ha vigyázol magadra, sportolsz és egészségesen táplálkozol, nem leszel beteg. Lehet, hogy igen, de valószínűleg elkerülöd. Olyan testeket gyártunk, amiről azt gondoljuk, hogy elég jók lesznek. Ezt a testet meg lehet venni- diétákkal, kiegészítőkkel, erőfeszítéssel. Miközben a tökéletes testtel – vagy amit tökéletesnek tartunk – a világon csak kevesen rendelkeznek- magyarázza Orbach.
Hogy mit tartunk a testtel kapcsolatban természetesnek, az folyamatosan változik, és nehezen meghatározható. Az sem egyértelmű, hogy mit miért teszünk: azért, hogy összhangba kerüljünk a testünkkel, vagy éppen hogy legyőzzük a korlátait? – veti fel Susie Orbach. Az étkezési rendellenességről sincs tiszta képünk: a statisztikák nem adják vissza a valós helyzetet, mivel a normák megváltoztak. Egy fiatal lány, aki egész héten alig eszik, csupán a hétvégén engedi meg magának, hogy jóllakjon, nyilván nem kerül be számsorba, mert nem tartják viselkedését rendellenességnek.
A Guardian című napilapban írt cikkében azt írja, hogy a helyes testről alkotott képünk olyan ingatag, hogy a bizonytalan emberek saját testképüket azzal erősítik meg, hogy másokat – a kövéreket –, kevésbé értékesnek, kevésbé rátermettnek, munkára kevésbé alkalmasnak tartják. A kövér embereket önutálat miatt vetjük meg. Hogy miért utáljuk magunkat ennyire? Orbach szerit a válasz annyi: a testkép nagyon nagy üzlet. Nem véletlen, hogy a leggazdagabb emberek listjának harmadik, negyedik helyén szépség-vagy divatipar képviselője áll.
MESTERSÉGES TESTEK |
Olyan testeket gyártunk, amiről azt gondoljuk, hogy elég jók lesznek. Ezt a testet meg lehet venni- diétákkal, kiegészítőkkel, erőfeszítéssel. |
Orbach résztvett az egyik kozmetikumokat gyártó cég valódi testeket népszerűsítő kampányában, és létrehozott egy oldalt AnyBody néven, ahol a nőket testük elfogadására bátorítja. Szorosan együttműködik a brit kormánnyal, hogy anyáknak segítsenek változtatni a testtel kapcsolatos attitűdjükön, hogy ne adják át szorongásaikat a következő generációnak. Mindezt azért, hogy a nők nek legyen elég önbizalma ahhoz, hogy megkérdőjelezzék és megváltoztassák a nőiesség és a szépség szűk, szigorú definícióját. Ehhez sok idő kell, ahogyan a környezetvédelmi mozgalmaknak is évtizedekre volt szükségük ahhoz, hogy beszivárogjanak elképzeléseik a közbeszédbe.
A 74 éves Orbach úgy látja, hogy az öregedés miatt egyre csökken a teste miatti szorongás. Mindenki személyes feladata, hogy elfogadja teste változásait és élvezni is tudja. Nem minden nőre érvényes, de a kutatások azt mutatták, hogy vannak, akik az évek előrehaladtával egyre jobban érzik magukat a bőrükben. Egyre felszabadultabban fejezik ki magukat és vállalják a véleményüket. Többé nem a test az, amit a legfontosabbnak tartanak megmutatni magukból.