A gigantikus kikötővárosban is eltéveszthetetlen a modern luxushajó, a 170 ezer tonnás úszó város. A fedélzetre lépve szó szerint magunk mögött hagyjuk a kontinenst, vele hétköznapi életünket, és fejest ugrunk az ismeretlenbe – elkezdődik egy csodálatos tengeri utazás.
Amikor megszólal a hajókürt, egy igazi ősi, emberi érzés fog el. A felfedezés izgalma, az ismeretlen kalandok után sóvárgás. Úti célunk a Földközi-tenger vidéke, bár nem is igazán a végállomás a lényeg, a cél maga az út. A hatalmas hajó lomhán ráfordul az óceánra, és lassan magunk mögött hagyjuk Southamptont. Ahogy a távolban az utolsó darabka földet is elnyeli a mélykék láthatár, és kiérünk a nyílt vízre, csak állunk a korlátnál, és belefeledkezünk a látványba.
ÚSZÓ VÁROS |
"A 4000 utas befogadására képes úszó város önmagában annyi felfedeznivalóval szolgál, hogy kitölthetné a kéthetes utat." |
GIBRALTÁR |
"Kétnapi hajózás után ismét Nagy-Britanniában vagyunk, mert Gibraltár egy talpalatnyi angol felségterület." |
Csaknem 400 méter hosszú hajón vagyunk, medencékkel, pubokkal, kávézókkal, éttermekkel, koncerttermekkel, sőt mászófallal, dodzsemmel, szörfszimulátorral… felsorolni is lehetetlen a rendelkezésre álló helyeket és szabadidős szolgáltatásokat. Ez a 4000 utas befogadására képes úszó város önmagában annyi felfedeznivalóval szolgál, hogy kitölthetné a kéthetes utat. Már az is kihívás, hogy ne tévedjünk el a hajón, hát még átrágni magunkat a számtalan elsőrangú menüsoron, végigpróbálni a szabadidős lehetőségeket, felfedezni a káprázatos kilátást nyújtó pontokat a hajón. Repül az idő, és szinte elfáradunk az aktív pihenésben. Nem baj, majd kipihenjünk a munkahelyen, most nem tudunk betelni az ezernyi csodával.
A legfantasztikusabb élmény persze a nyílt óceán, amelyet megismerni nem lehet, csak rácsodálkozni. A hajó egyik legimpozánsabb része, a North Star éppen ezt a célt szolgálja. Egy daruval mozgatott üveggömbről van szó, egy 90 méter magasra emelhető, 360 fokos panorámát nyújtó fülkéről. Ahogy a szerkezet a magasba emelkedik, olyan kilátást nyújt, mely tényleg leírhatatlan. Félelmetes és lenyűgöző látvány a hajótest és az óceán foltos háta, a távolban alábukó felhők és a halványan felsejlő spanyol partvidék. Ahogy a hajó falja a kilométereket, mintha az óra is nekiiramodna. Alig hagytuk el az angol partokat, eltelt a néhány nap, és behajózunk a Gibraltári-szorosba.
Kétnapi hajózás után ismét a szárazföldön, és ismét Nagy-Britanniában vagyunk. Bizony, Gibraltár egy talpalatnyi angol felségterület, főleg szimbolikus és manapság már érzékelhetetlen
GIBRALTÁR |
"Kétnapi hajózás után ismét Nagy-Britanniában vagyunk, mert Gibraltár egy talpalatnyi angol felségterület." |
A teljes cikk a La femme 2015. tavaszi számában olvasható.