Kétségtelen, hogy az emberi társadalom egyre jobban elidegenedik a természettől. Ennek következtében azonban nem csupán környezetünket tesszük tönkre, de önmagunknak is ártunk. Egyes pszichológusok szerint az említett jelenség tehető felelőssé a legtöbb lelki, illetve testi problémáért, a folyamat ugyanis depresszióhoz, megnövekedett stresszhez és szorongáshoz vezet. Mindez talán annak köszönhető, hogy az ember egészségi állapota és Földünk jóléte között mindig is szoros kapcsolat állt fent.
Az elmúlt években a kutatók egy erőteljes terápiatípusra bukkantak, mely hatékonyabb megoldást jelent a depresszió ellen, mint bármely egyéb pszichológiai vagy gyógyszeres kezelés. A terápia ingyenes, és bárki számára elérhető. A neve: ökoterápia.
Az ökoterápia lényege, hogy az ember ismét kapcsolatba lép a természettel, és megtapasztalja azt a békés, meditatív állapotot, melyet környezete nyújt számára. Bár azt mindig is sejtettük, hogy a túrázás, valamint a szabadtéri kikapcsolódás jó hatással van a közérzetünkre, a közelmúlt kutatásai ezt tudományosan is alátámasztották, sőt mostanra a természet erejét szervezett terápia formájában is alkalmazni kezdték. Néhány évvel ezelőtt az Essexi Egyetem professzorai azt találták, hogy a depressziós betegek 90 százaléka érezte magabiztosabbnak magát, miután végigsétált egy parkban, és a kísérleti csoport majdnem háromnegyede tapasztalt hangulatjavulást ezt követően. Egy másik vizsgálatban is hasonló eredményekre jutottak, a kutatás szerint a mentális betegek 94 százaléka számolt be pozitív változásról, miután kapcsolatba került a természettel.
Az ökoterápia többféle módszert is magába foglal: túrát, egyéni foglalkozást és kertészkedést. Az ökopszichológusok szerint a városi parkokban, erdőkben, hegyek között, tengereknél, valamint elhagyatott területeken végzett terápia enyhítheti a depressziót, és megoldást jelenthet a függőségekre. Emellett a természet ereje akár a vérnyomáscsökkentés és az önbizalom-növelés terén is hatékony lehet, segíthet kapcsolatokat kialakítani, valamint felgyorsíthatja bizonyos műtétek után a gyógyulás folyamatát. Egyes ökoterapeuták manapság előszeretettel szerveznek csoportos táborokat olyan problémás tinédzserek számára, akik korábban bűncselekményt követtek el, esetleg kábítószergondokkal küzdenek. Távoli, eldugott helyekre viszik a fiatalokat, akik többhetes kiránduláson, kempingezésen vehetnek részt.
Pszichológusok szerint a módszer sikerének titka egyszerű: a résztvevők rákényszerülnek arra, hogy a túlélésre koncentráljanak, és közben együttműködjenek társaikkal. Az elszigeteltség érzése és az olyan modern eszközök hiánya, mint az internet vagy a kábítószer, segíthet megszabadulni a rossz szokásoktól, szinte méregteleníti a szervezetet.
A természetben megtapasztalhatjuk azt a különleges érzést, hogy van valami – hegyek, tengerek, a végtelen égbolt –, ami sokkal nagyobb, mint mi. Az egocentrikus emberek így sokat tanulhatnak egy-egy ilyen kirándulás során, megtapasztalják a természet elsöprő erejét, végtelenségét. Hosszabb túrák után sokan spirituális élményekről számoltak be, többen is úgy érezték, hogy szoros kapcsolatba kerültek környezetükkel, vagyis a növényekkel, állatokkal. Sokan például – a vallásos meggyőződésen túl – emiatt indulnak zarándokutakra is. Az ilyen kalandok inspirálnak, kiszakítanak a hétköznapok zűrzavarából, és önismeretre tanítanak.
Michaen Cohen, az American Project NatureConnect alapítója szerint az ökoterápia azért olyan hatásos, mert az emberi társadalomtól eltérően, melyet gyakran háború, környezetszennyezés és gonoszság jellemez, a természet bölcsességet, örömöt és szépséget kínál. Ebben a környezetben átélhetjük azt, amit manapság csak úgy neveznek: mindfullness, vagy tudatos jelenlét. Dr. Elaine Weatherley-Jones, a módszer szakértője szerint az ilyen típusú meditáció során kizárólag a jelenre koncentrálunk, miközben nem értékeljük vagy minősítjük. A mindfulness-meditáció arra ösztönöz, hogy tegyük félre a múlttal és a jövővel kapcsolatos kritikus gondolatokat, melyek így nem uralják többé a mindennapjainkat és az elménket. A természet közelsége segít a jelenben maradni, és a pillanat szülte érzésekre koncentrálni, miközben lecsendesíti a háborgó gondolatokat.
Persze nem meglepő, hogy a természet közelsége efféle érzéseket vált ki belőlünk, hiszen az emberi faj korábban szoros kapcsolatban élt természeti környezetével. Bár mostanra az általunk teremtett mesterséges közegben élünk, amikor visszajutunk a szabadba, olyan, mintha hazatérnénk. Ilyenkor úgy érezzük, biztonságban vagyunk, és tartozunk valahova.