A kritikusok gyakran panaszkodnak, hogy Hollywoodban elfogytak az eredeti ötletek, és a mozivásznon megjelenő alkotások egy-két üdítő kivétellel sablonos folytatások, vagy éppen unásig ismételt feldolgozások. Bár a valós események alapján készült filmeket is besorolhatnánk az újrahasznosított kategóriába, ezek a történetek valamiért még mindig képesek arra, hogy magukkal ragadják a nézőt. A húsvér emberek ihlette szereplők láttán arra gondolunk: „talán ez velem is megtörténhet”! Úgy tűnik, az élet gyakran izgalmasabb fordulatokat tartogat, mint a forgatókönyvírók fantáziája. A teljesség igénye nélkül, íme, néhány alkotás az elmúlt évekből, amely kiérdemelte a figyelmet!
A film a hatvanas évek Kaliforniájában történt tragikus eseményeket dolgozza fel: az egyik német gimnázium tanulói a projekthét keretében az autokráciáról tanulnak. Mr. Rainer Wegner közkedvelt, karizmatikus tanár úgy dönt, érdekes kísérletbe kezd az osztállyal: a tanulók saját bőrükön tapasztalhatják meg, milyen autokráciában élni. Hullám néven csoportot alapítanak. Hamarosan saját honlapjuk, szimbólumaik, egyenruhájuk és jelzéseik lesznek. Egy idő után a kísérlet önálló életre kel, és szép lassan katasztrófába torkollik. A valóságban egy amerikai gimnázium tanulói feltették a kérdést: hogyan tehetett a náci mozgalom ekkora hatalomra szert Németországban? Ekkor született meg Ron Jonesban a kísérlet ötlete. Miután megalapították a csoportot, a tanulók egyre agresszívebbak lettek, és kirekesztették azokat, akik nem követték vakon A harmadik hullám törvényeit. Szerencsére a kísérletet leállították, mielőtt a filmben történt tragédia bekövetkezhetett volna.
Talán nehéz vállalkozásnak tűnik, hogy a mai akciójelenetekhez szokott nézők figyelmét 94 percen keresztül lekössük, miközben a film egyetlen főszereplője a mozi nagy részében gyakorlatilag mozdulatlan. Danny Boyle nagyszerű rendezői munkájának és James Franco briliáns színészi képességeinek köszönhetően azonban ez mégis sikerült. Franco a filmben Aron Ralstont alakítja, aki egyedül vág neki Utah államban egy kanyon megmászásának. Egy óvatlan pillanatban azonban megcsúszik, és amikor belesik a szakadékba, az egyik keze beszorul egy szikla alá. A film azt a 127 órát követi végig, amelyet Aron a szakadékban tölt, míg végül élni akarása diadalmaskodik. A férfi úgy dönt, levágja a karját, hogy megmenekülhessen. A film Ralston Between Rock and a Hard Place című memoárja alapján készült.
A 12 év rabszolgaság Solomon Northup igaz történetét meséli el. A film a férfi emlékiratai alapján készült. Solomon azon kevés szerencsések közé tartozott, akik az 1800-as évek elején feketeként szabadon éltek Amerikában. Egy nap azonban csapdát állítanak neki, és elrabolják. Amikor magához tér, kiderül, hogy eladták rabszolgának Délre, megfosztották nevétől, címétől és családjától. A történet 12 évnyi rabszolgaságról és arról a küzdelemről szól, amelyet Solomon a szabadságáért folytatott. A film legfőbb üzenete: történjék bármi, az elnyomásba akkor sem szabad beletörődni!
Több mint 50 év telt el azóta, hogy Mary Poppins először bűvölte el gyerekek és felnőttek millióit. Az 1964-ben készült film Oscart hozott híres megformálójának, Julie Andrewsnak, és számos elismerést zsebelt be az évek folyamán. A Banks úr megmentése című mozifilm Walt Disney és P. L. Travers írónő kreatív küzdelmét mutatja be és azt a 20 éven át húzódó harcot, amely a könyv megfilmesítési jogaiért folyt. Az írónő szerepében ezúttal Emma Thompsont láthatjuk, Walt Disney-t pedig Tom Hanks alakítja. A két színész jelentős kutatásokat végzett, miközben a szerepre készült. A színésznő több órán át hallgatta a felvételeket, amelyek Travers, Sherman és Walt Disney megbeszéléseiről készültek. Tom Hanks többször is meglátogatta a Disney család múzeumát, emellett pedig interjút készített Walt Disney lányával és rokonaival.
Cheryl Strayed Vadon. Ezermérföldes utam önmagamhoz című regényének hősnője közel 1800 kilométert tesz meg egyedül a Mojave sivatagtól a Colorado folyó hídjáig, amelyet Istenek Hídjának is neveznek. A könyv dokumentumregénynek is nevezhető, amelyben az írónő saját élményeit írja le. Életének egy válságos pillanatában egyedül vágott neki a vadonnak, hogy újra megtalálja önmagát. Anyja hirtelen beköszöntő betegsége után Strayed élete viharos sebességgel hullott szét. Családi kötelékei meglazultak és eltűntek, házassága megromlott: Cheryl egyedül maradt. Egy sportboltban figyelt fel a legjelentősebb amerikai túraútvonalról szóló útikönyvre. Zarándoklata végül három hónapon át tartott, mégpedig igen zord körülmények között. A regény és a Reese Witherspoon főszereplésével készült film nők százait inspirálta arra, hogy nekivágjanak a sorsfordító utazásnak. A filmet a kiváló színészi játék és a csodálatos tájak mellett az teszi igazán szerethetővé és meghatóvá, hogy közös és mély emberi gondolatokat fogalmaz meg.