Várkonyi Andrea folyamatosan képzi magát , így nem bátor újrakezdőnek hívhatjuk, inkább bátran nevezhetjük „újrafolytatónak”.
– Kevesen tudják önről, hogy orvosként szerezte első diplomáját. Hány évet praktizált?
– 2000-ben szereztem meg az orvosi diplomát a Szegedi Tudományegyetemen, majd az egyetem belgyógyászati klinikáján helyezkedtem el rezidensként, ahol apukám korábban huszonhét éven át orvosként dolgozott, mielőtt anyukámmal Békéscsabára költöztek. Már az egyetemi évek alatt ott töltöttem a gyakorlati időszakomat, így összességében jó pár évet eltöltöttem a klinikán, amíg el nem helyezkedtem a TV2-nél.
– Mi késztette arra, hogy az orvosi hivatás helyett újrakezdje pályafutását a médiában?
– Valójában ez nem újrakezdés volt, hiszen tizennyolc éves koromtól nyolc éven át folyamatosan televízióztam Szegeden, mielőtt a TV2-höz kerültem. Az orvosegyetem mellett magazinműsort vezettem a kábeltévé-társaságnál. Inkább úgy fogalmaznék, hogy egy idő után hobbiból fő munkámmá lépett elő a televíziózás.
– A mindennapi híradózás mellett újra egyetemre jár, a téli vizsgaidőszakban értük el. Remek a munkája, népszerű médiaszereplő, magánélete rendben, aranyos, egészséges a kislánya. Mi készteti arra, hogy ismét az iskolapadba üljön, és tanuljon?
– Eddigi életem nem tűnik nekem ugrások sorozatának, inkább egy folyamatnak. Amikor az orvosegyetemre jártam, elkezdtem a másoddiplomás képzést egészségügyi közgazdász és menedzser szakon, és szereztem újabb diplomát. Aztán tanultam a nyelvvizsgáimra; franciául, angolul beszélek. Pár éve spanyolul tanulok, 2016-ban készülök emelt szintű nemzetközi nyelvvizsgát tenni. Annak idején a belgyógyászat mellett a pszichológia, a pszichiátria is érdekelt. Három évvel ezelőtt úgy éreztem, Nóri lányom már elég nagy, újra lett egy kis időm, és elkezdtem pszichológiát tanulni a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán, levelező tagozaton. Így megvalósulhat ez a vágyam is, és hamarosan pszichológiából is megszerzem a diplomám.
– Mi vonzza a folyamatos tanuláshoz, újabb és újabb tudás megszerzéséhez nyelvben, tudományban?
– Hiszek a tanulásban, abban, hogy a negyedik iksz után is érdemes folyamatosan képezni magam. A tanulás abszolút frissen tartja az agyat. Ha az ember elvégez egy orvosegyetemet, akkor számára a tanulás egyfajta életformává is válik. Számomra semmi gondot nem okozott, hogy karácsony táján is vizsgaidőszakom volt. Sőt serkentett! Hiszek abban, hogy az agyat nem szabad unatkozni hagyni: az egyetlen olyan szervünk, amely nem kopik, ha használjuk, hanem fejlődik. Én pedig élvezem, ha használom az agyamat. Ma már egész másképp tanulok, mint diákkoromban. Érettségi idején és azt követően még a túlélésért tanult az ember, azért, hogy majd legyen valamiből megélni. Ma, felnőtt fejjel már csak azt tanulom, amihez kedvem van. Nagyon élvezem ezt az agyi munkát, amihez fiatal koromtól kezdve hozzá is szoktam. Az egész családom ilyen típusú emberekből áll.
– Tehát a szüleitől is veszi a jó példát, akik máig praktizáló orvosok?
– Anyu 68, apu 73 éves, mindketten orvosok. Különböző szakágak jeles képviselői. Számtalan szakvizsgát tettek le, kongresszusokra jártak, mindig fejlesztették tudásukat, sohasem tudtak leállni, és az orvoslás mellett szerteágazó az érdeklődési körük. Sokáig Szegeden éltek, most Békéscsabán laknak, és ott, illetve Gyulán állami és magánrendelőkben dolgoznak, egyben szakfelügyelők is. Számomra szinte már követhetetlen, milyen sokfelé és milyen pozíciókban tevékenykednek. Már rég nyugdíjasok, de képtelenek leállni. Nagypapám 99 éves, szellemileg teljesen friss. Pedagógus volt, nagy nyelvész, megszámlálhatatlan nyelven tud, például ógörögül, latinul, németül, szerbül. A mai napig aktív, szereti elmagyarázni a szótövek eredetét, az idegen eredetű szavak megfelelő használatát. Számon tartja számtalan unokáját és még számtalanabb dédunokáját, ránézésre pedig jó, ha nyolcvanévesnek lehet megtippelni az életkorát.
– Amikor nem televíziósként, hanem az agyi egészség nagyköveteként jelenik meg a nyilvánosság előtt, kicsit visszatér eredeti hivatáshoz. Mit jelent ez a nagyköveti tisztség a gyakorlatban?
– Elsősorban felvilágosító munkát. Szívesen vállalom, mert úgy érzem, ami az agyi egészséget illeti, nem kellően tájékozottak az emberek. Nem biztos, hogy felismerik a romló agyi vérkeringés első tüneteit, mint a mentális kimerültség, az ingerlékenység, a feledékenység vagy például az alvászavarok. Ezek a tünetek már jelezhetik, hogy az agyi kiserek hálózatában a vérellátás állapota nem teljesen megfelelő. Ilyenkor az agy nem jut elegendő oxigénhez és glükózhoz, természetes öregedési folyamata pedig felgyorsulhat. Az időskori elbutulás, a demencia kezelése már most is az egyik legkomolyabb egészségügyi probléma az öregedő európai társadalmakban. A téma nagyköveteként elsősorban a szemléletváltást szeretném elősegíteni, jó lenne, ha a mostani harmincas, negyvenes korosztály sokkal több figyelmet fordítana a megelőzésre. Ezeket az egészségügyi témákat szeretem képviselni. Gyakran nyilatkozom róluk, tartok sajtótájékoztatókat, széles rétegeket próbálok elérni. Saját gyakorlati példámmal is tudom igazolni, miként lehet megőrizni az agy hosszú távú egészségét, és fenntartani az egészséges agyi vérkeringést. Bizonyára ezért is kértek fel e tisztségre.
– Hogyan lehet frissen tartani az agyat?
– A rendszeres tanulás, karbantartás a legfontosabb. Az agyat folyamatosan lehet gyakorlatoztatni, tornáztatni a keresztrejtvényfejtéstől a logikai játékokig, s fontos a helyes étkezés, a sportolás és a kellő mennyiségű pihenés is. Emellett a páfrányfenyő, a ginkgo kivonata, e gyógynövény alapú hatóanyag is hatékonyan serkenti az agyi vérkeringést. Ez a gyógynövény ráadásul az agy szöveteit és sejtjeit is védi a rossz keringés miatt fellépő oxigénhiány okozta károsodástól. Akár rendszeresen, akár csak egy komolyabb agyi megterheléssel járó időszakban érdemes ilyen készítményeket fogyasztani.
– Orvos lesz Nóri lánya is? Követi a dinasztiát? Vagy újságíró, tévés, netán rádiós…
– …vagy pszichológus, biológus vagy nyelvész – még nem tudom. Most nyolc és fél éves, és abban a korban van, hogy egyik nap állatorvos akar lenni, a másik nap Radics Gigi háttértáncosa. Ilyen idős korban még én is énekesnő akartam lenni. Komolyan még nem merül fel ez a kérdés a családban. Nagyon jó képességű, matekból például sokkal jobb, mint én vagy az apja valaha is voltunk, nem is értjük, honnan örökölte. Bármi lehet belőle, erőltetni nem fogjuk semmilyen irányba. Az a cél, hogy a képességei mentén megtaláljuk számára azt az irányt, amelyben jó és tehetséges, és amelyben úgy használja az agyát, hogy abban örömét leli.