"A La femme a döntéshozó, értelmiségi, véleményformáló nők magazinja. A La femme nekik és róluk szól. La femme magazin, la femme, lafemme.hu, lafemme"
« vissza nyomtatás

Váltott szerepekben

Dr.Tóth-Vajna Gergely, az 50 tehetséges magyar fiatal program korábbi díjazottja szerint a tehetség nem korlátozódik egyetlen területre.

Egyszerre gyermekgyógyász és muzsikus. Olyan párhuzamos vonalak ezek, amelyek nem a végtelenben találkoznak, hanem már az ő életében. Így mutattuk be dr. Tóth-Vajna Gergelyt már egy éve is.


Miközben számos biológiaversenyen állt helyt jó eredménnyel, mellette orgona tagozaton zeneművészeti szakközépiskolát végzett. A Semmelweis Egyetem egyik legtehetségesebb diákja volt, bekerült a Kerpel-Fronius Tehetséggondozó Programba. Aktívan kivette részét a diákköri munkából, ugyanakkor kiemelkedő kulturális tevékenységet folytatott, hasonlóan ikertestvéréhez. A barokk zene ugyanis őt is magával ragadta, de őt a hangszer mellett erősen vonzza a vezénylés és a muzsika kommunikációja. A koncerteket szívesen köti össze az ismeretterjesztéssel: gyakran mond pár szót a zenéről, a stílusról, a korról, amelyben születtek. Természetesen a testvére zenekarával lép fel ő is.

 

 „Én szeretem a rendszert látni – mondja magáról Gergely. – A karmesternek a zenekar előtt állva át kell látnia az egészet, ennyiben sok hasonlóság fedezhető fel benne az orvoslással: az orvosnak is a szervezet egészének a működését kell átlátnia, amikor gyógyít.” Gergelynek tehát rendszerszerűbb a gondolkodása, mint ikertestvérének, Zsombornak, nála azonban a zene és az orvoslás szinkronban működik. Olyannyira, hogy bár rezidens az I. számú Gyermekgyógyászati Klinikán, az egyetemi szakdolgozatában is a zene foglalkoztatta az orvoslás látószögéből nézve: híres zeneszerzők pszichiátriai betegségeit, a bipoláris depresszió és a kreativitás kapcsolatát elemezte.

 

Ám hogy Tóth-Vajna Gergely számára erősebb a hangsúly az orvosláson, azt a tervei is egyértelműen bizonyítják: az egyetemi oktatógárdában számítanak rá, ezért a szakvizsgák mellett szeretne vendégkutatóként vagy megfigyelő orvosként külföldi egyetemeken ismereteket szerezni, s a PhD fokozat elérése is céljai közt szerepel. De a rendszerben gondolkodás mindenekfelett áll nála: ez vonzotta őt Az 50 tehetséges magyar fiatal programba is. „A mentorom, Fekete professzor megnyitotta előttem az orvosi pálya lehetőségeit, felajánlotta, hogy ha a gyermekgyógyász szakvizsga után kutatni akarok, forduljak hozzá. Ő genetikus, ezen a területen biztatott továbblépésre…” Ennek az iránynak kedveznek Gergely publikációi is: két önálló fejezetet jegyzett egy gyermekgyógyászati szakkönyvben, s több más cikke is született.

 

De mindemellett a zenei pályát is ambicionálja. Ikertestvére, Zsombor mentorának tanácsai alapján zenei téren 180 fokos fordulatot vettek. Lőrinczy György zenei producer javaslatát követve megújították a zenekarukat: Harmonia Caelestis néven működik új barokk zenekaruk (a névválasztás egyszerre utalás tőlük Esterházy Pálra, a barokk muzsikusra-szerzőre és az író Péterre), amelybe vendégzenészeket hívnak meg. Fél év alatt nyolc koncertjük volt, s számos meghívást kaptak külföldre is. „A producer tanácsai szerint nagyobb súlyt fektetünk a marketingre. Április óta működik a honlapunk, professzionálisabb a koncertszervezésünk.”