"A La femme a döntéshozó, értelmiségi, véleményformáló nők magazinja. A La femme nekik és róluk szól. La femme magazin, la femme, lafemme.hu, lafemme"
« vissza nyomtatás

Világra szóló tervek

Garay Lilla az emberi jogok fokozott védelméért küzd. Számára a mentorprogram életre szóló barátságokat, és értékes kapcsolatot adott.

Nincsenek határok Garay Lilla számára, és főleg nincsenek elválasztó távolságok. Éppen ezért törekszik arra, hogy a nyelv se legyen akadály. Sok nyelven ír, beszél, a tudásvágya is határtalan! Mindez egy év után mit sem változott…

 

Kilenc nyelven beszél, de reméli, hogy ez nem a végleges szám, közülük ötön tudományos folyóiratokban is publikál. Szívének a magyar szó a legkedvesebb, de elképzelhetetlennek tartja, hogy képességei, adottságai határok közé legyenek zárva. „Az 50 tehetséges magyar fiatal programja ezért rögtön felkeltette az érdeklődésemet. Egy program, amely bátran átível a generációs és országhatárokon, csak javára válhat mindenkinek. Inspirációt reméltem – azt, hogy olyan újszerű szemléletet ad, melynek segítségével ötvözni tudom a jogtudomány szigorú világát a nyelvekkel és azokkal az eszmékkel, amelyekben hiszek.” A program segítségével hatékony csatornát remélt találni a szélesebb közönséghez, számára kiemelkedően fontos területeken. „Alapvető fontosságúnak tartom az emberi jogok fokozott védelmét, a gyermekek oktatáshoz való jogát, a nők egyenjogúságát, az erőszak visszaszorítását.”

 

 Ezeket hangsúlyozta tavaly Lilla, de most sem fukarkodott a szóval: „Rengeteg változás történt az életemben. Sikeresen befejeztem PhD tanulmányaimat nemzetközi büntetőjog szakon. Doktori disszertációm azzal foglalkozik, hogy igazolható-e a kínzás a terrorizmus elleni harcban.” A téma kapcsán részt vett több kutatói projektben a világ számos országában. Brit, amerikai, angol és orosz projektek mellett előadott nemzetközi konferenciákon többek között Berlinben, Párizsban és Moszkvában. „Az a megtiszteltetés ért, hogy ősszel a Hawaii szigeteken, Honoluluban én nyithatom meg egy világkonferencia egyik paneljét vitaindító előadásommal.” Jelenleg Hongkongban van, kutatói ösztöndíjjal, ahol lehetősége nyílott behatóbban foglalkozni a kelet-ázsiai jogrendszerekkel. „A kínai kultúra rendkívüli módon megfogott, az orientális nyelvek közül már elsajátítottam a japánt és a koreait, és Hongkong arra ösztökél, hogy a kínaival folytassam.”

 

Továbbra is a diplomáciában dolgozik, elsősorban Kelet-Ázsia a területe. Az elmúlt év folyamán hét nyelven publikált a világ számos országában, és Csehországban megjelent első kötete társszerzőként, amely a szexuális tartalmú bűntényekkel foglalkozik. A Washingtoni Egyetemen vendégelőadó volt, ez teljesen új dimenziót nyitott meg számára az oktatásban.

 

„A mentorprogramnak rengeteg életre szóló barátságot, értékes kapcsolatot köszönhetek. A mentorom, dr. Czine Ágnes alkotmánybíró rendkívül inspiráló személyiség. Nagyon hálás vagyok, hogy megismerhettem, és mérhetetlenül értékelem segítségét, a közösen eltöltött időt és minden tanácsot, amit a tőle kaptam.” Mentora nemcsak a már meglévő céljai elérésében segítette, hanem új célokat is felcsillantott előtte. Eddig a diplomácia tűnt számára az egyetlen útnak, ám dr. Czine Ágnes életútja annyira inspirálóan hatott rá, hogy már a bírói hivatást is elképzelhetőnek tartja. „Bárhogy is lesz, az akadémiai karriert mindenképp szeretném folytatni, hiszen fontosnak tartom, hogy a jövő fiatal jogászainak oktatása a jogtudomány helyzetét is hangsúlyozza a közjó szolgálatában, nyitottan minden tisztességes törekvésre.”