"A La femme a döntéshozó, értelmiségi, véleményformáló nők magazinja. A La femme nekik és róluk szól. La femme magazin, la femme, lafemme.hu, lafemme"
« vissza nyomtatás

Titkosításban piacvezető

Lám István ma egy sikeres cég ügyvezető igazgatója. Szerinte az 50 tehetséges magyar fiatal program sokat segített számára céljai elérésében.

A BME-n szerzett kitüntetéses mérnök-informatikus BSc diplomát Lám István, amikor három éve találkoztunk vele Az 50 tehetséges magyar fiatal programjában, ugyanezen a szakon volt MSc hallgató. Szerinte a programban a résztvevők számára a legtöbbet a mentorálás nyújtotta. „A mentorok személye mindig fontos volt a pályámon – mondja –, fontosnak tartom, hogy a fiatalok valódi életutakkal és tapasztalatokkal találkozzanak, amelyek az elért eredményeken túl a különböző kihívásokról és veszélyekről is szólnak. Az 50 tehetséges magyar fiatal program idején a találkozások alatt több olyan ötletet kaptam mentoromtól, dr. Ránky Katalintól, aminek köszönhetően kínos buktatókat tudtam elkerülni. Főként üzleti kérdésekről esett szó, ami nekem nagyon hasznos volt, hiszen akkoriban kellett meghoznom a cég alapításával és beindításával kapcsolatos döntéseket. Katalin számos személyre szabott tanácsot adott, és sokat mesélt saját üzleti tapasztalatairól, élményeiről is.”

 

 

István új kutatási projektbe kezdett 2009 végén: az elosztott fájlrendszerek kriptográfiai jogosultságkezelésével foglalkozott. A témában két hallgatótársával először első díjas TDK-t írtak, majd szabadalmaztatták eredményeiket, 2011-ben nemzeti, 2012-ben már nemzetközi kiterjesztéssel.

 

A kriptográfia, vagyis a titkosítás, amivel cégük, a Tresorit most is foglalkozik, az a matematikai garancia, amellyel a vállalkozási, így a banki, a közigazgatási, a katonai titkok megőrizhetők, mert csak az tudja dekódolni az információt, akinek kulcsa van hozzá. „Még diákként törtük a fejünket egy olyan fájlcserélőn, amit csak az lát, akinek jogosultsága van. Vagyis az adatok biztonságba helyezése volt a cél, amit fejlesztve a felhőalapú szolgáltatást céloztuk meg.” Kriptográfiai fejlesztéseik szabadalmaztatását egy ideig saját zsebből finanszírozták, de hamar belátták, hogy így nem megy. Akkor kezdtek befektetőket keresni. Tíz nemzetközi cég állt össze, megfinanszírozták a további fejlesztést is. „Egy kis diákcsapat 380 millió forint befektetést kapott” – közölte három éve egyszerűen. Nem akartak kevesebbet, mint piacvezetők lenni a titkosítási piacon… „Láttuk a piaci rést ebben, de azt is tudtuk, hogy rövid az időnk” – idézi fel.

 

„2013-ban, az első La femme 50 tehetséges magyar fiatal program indulásakor a Tresorit egy induló cég volt, akkor tettük elérhetővé a titkosított fájlmegosztó szolgáltatásunk első teljes verzióját, és nem sokkal később megkaptuk a második befektetésünket is. Az eltelt három év a fejlődésről és a növekedésről szólt számomra és a cég számára is.” Ma a Tresorit több mint 50 embert foglalkoztat, és Észak-Amerikától Európáig több tízezer egyéni és vállalati felhasználójuk van.

 

A másik két alapítóval együtt három éve még egyetemre is jártak, de mára mindannyian megszerezték a diplomájukat. A csapat még így is nagyon fiatal, az átlagéletkor 27 év. Lám István így tekint vissza: „A legfontosabb változás a szakmai életemben, hogy három évvel ezelőtt még napi szinten részt vettem a kódolásban és a termékfejlesztésében, ma viszont sokkal inkább a cég irányításával kapcsolatos ügyeket intézem és a hosszú távú stratégián, új irányok kidolgozásán dolgozom.”

 

A céljuk az, hogy a titkosítás segítségével biztonságosabbá tegyék a fájlkezelést és -megosztást, ezáltal pedig az emberek munkáját. Szeretnék ezt minél szélesebb kör számára elérhetővé tenni: „Olyan izgalmas és a jövőben egyre fontosabb területeken is, mint az egészségügyi adatok kezelése vagy a pénzügyi szolgáltatások.”