Kétségtelen, hogy az utóbbi években igazi hájp lett a mindfulnessnek (vagy tudatos jelenlétként) emlegetett megközelítésből. A módszer a különböző tanfolyamoktól az okostelefon-alkalmazásokon át egészen az önsegítő könyvekig szinte mindenhol jelen van. Mostanra nem csupán a korházakban alkalmazzák előszeretettel a betegek gyógyításában, hanem külföldön az iskolákban, valamint a munkahelyeken is egyre gyakrabban indítanak mindfulness-csoportokat az egészségesebb tanulási környezet megteremtésére, illetve a munkával járó stressz csökkentésére.
A mindfulness lényege – röviden összefoglalva –, hogy tudatosan figyeljünk a pillanat teremtette élményekre, és ítélkezésmentesen éljük meg a jelent, úgy, ahogy van. Erre született meg a mindful eating koncepciója is, melynek gyökerei a buddhista tradícióra nyúlnak vissza, célja pedig, hogy az étkezés hétköznapi rutin helyett mélyebb, jelentőségteljesebb és élvezetesebb élménnyé váljon. A különböző diétatrendekkel és étkezési útmutatókkal ellentétben a mindful eating nem arról szól, hogy megszabja, mit szabad ennünk és mit nem, sokkal inkább az étkezések mikéntjére, az ezzel kapcsolatos szokásokra, illetve érzelmekre helyezi a hangsúlyt.
Mára számos kutatás alátámasztotta a feltételezést, mely szerint az étkezéseink köré szerveződő attitűdjeink megváltoztatása éppolyan fontos az egészséges táplálkozás szempontjából, mint az, hogy mit teszünk a tányérunkra. A tudatos étkezés, avagy mindful eating lényege, hogy végiggondoljuk, mit miért eszünk, megfigyeljük a testünket, és a választásunkat ne érzelmi alapon, hanem a fizikai jelek alapján hozzuk meg.
„Felgyorsult életritmusunk miatt egyre nehezebb feladatnak tűnik, hogy megfigyeljük önmagunkat, értékeljük belső igényeinket, illetve szükségleteinket. Ezért is olyan fontos fogalom ma a mindful eating! Fel kell tennünk magunknak a kérdést: Szüksége van erre a testemnek? Miért eszem azt, amit éppen eszek? Lehet, hogy csak azért, mert szomorú vagy éppen stresszes vagyok?” – olvashatjuk a New York Times egyik korábbi cikkében. Azzal, hogy egy kicsit lelassítunk, és megvizsgáljuk szervezetünk jelzéseit, nemcsak az egészségi állapotunkon javíthatunk, de akár testsúlyproblémáinkkal is leszámolhatunk. Dr. Carolyn Dunn, az Észak-karolinai Állami Egyetem professzora vizsgálatában azt találta, hogy az ételek tudatos megízlelése, távol az olyan figyelemelterelő tényezőktől, mint a televízió vagy a számítógép, anélkül vezethet fogyáshoz, hogy le kellene mondanunk kedvenceinkről!
Íme, néhány egyszerű módszer a szakértők eszköztárából, melyek segítségével elsajátíthatjuk a mindful eating technikáját!
Ahelyett, hogy 10 perc alatt, kapkodva tömnénk magunkba az ebédet, vagy a munkahelyünkre menet fogyasztanánk el a reggeli pirítóst, érdemes időt szánnunk az étkezésre, és nagyobb jelentőséget szentelnünk neki a mindennapjaink során. Emlékeztessük magunkat, hogy az evés nem verseny! A lassabb, nyugodt körülmények között folytatott étkezés, a többszöri rágás csökkenti a túlevés kockázatát, és javítja az emésztést. Ráadásul így még az ízek is jobban kijönnek!
A mindennapok rohanásában gyakran anélkül fogyasztjuk el az ételeket, hogy egyáltalán tudatában lennénk annak, mit is eszünk. A mindful eating elsőszámú célja, hogy változtassunk ezen: merüljünk el az ízekben, figyeljük meg az egyes fogások illatát, aromáját, illetve textúráját, és tegyük félre a bűntudatot, ha kedvenceinkről van szó! A módszer a diétás trendekkel ellentétben nem határoz meg tiltólistát, és nem biztat önsanyargatásra sem, helyette azt hangsúlyozza, hogy édességek és szénhidrátok is helyet kaphatnak az egészséges étrendben. A titok most is a mértékletességben rejlik. Dr. Carolyn Dunn szerint nem kell lemondanunk a kedvelt hizlaló ételekről, de érdemes nagyobb tudatosságot szentelnünk az arányoknak és a mennyiségeknek. „A vizsgálat során azt tanácsoltuk a résztvevőknek, hogy a magas kalóriatartalmú ételekből lehetőleg csupán egy-két falatot fogyasszanak, de úgy, hogy minden érzékükkel arra a néhány falatra koncentrálnak” – mondta a professzor, majd hozzátette, kutatások szerint nassoláskor az első néhány falat nyújtja a legnagyobb élvezetet, ezután általában már csak a kalóriabevitelt növeljük.
Ez persze nem jelenti, hogy pazarolnunk kéne. Dunn azt tanácsolja, hogy vegyünk kisebb adagokat, tegyük el az étel egy részét másnapra, vagy osszuk meg a nassolnivalót barátainkkal!
Napjainkban az élet tele van zavaró vagy éppen figyelemelterelő tényezőkkel, melyektől sokszor igazi kihívás élveznünk a jelent, és megélni a pillanat örömeit. Vacsora közben tévézünk, sorozatnézés közben nassolunk, és sokszor még ebéd közben is az e-mailjeinket olvasgatjuk. Mindez általában sem a kapcsolatainknak, sem az alakunknak nem tesz jót. Ezért a legjobb, amit tehetünk, ha étkezés közben kikapcsoljuk a különböző elektronikus eszközöket, és internetezés vagy sorozatnézés helyett a gasztronómiai élvezetekre koncentrálunk! Mindez nem azt jelenti, hogy örökre kéne száműznünk a pattogatott kukoricát a tévézésből, de érdemes a nassolást meghagynunk a különleges alkalmakra.
Elfoglalt életvitelünk mellett gyakran előfordul, hogy nem foglalkozunk kellően testünk jelzéseivel, és csak akkor eszünk, amikor már fáj fejünk, vagy olyankor is csipegetünk, amikor már a rosszullét kerülget. Ez utóbbi egyébként különösen a karácsonyi időszakban okoz problémákat.
A telítettség- és az éhségérzet figyelmen kívül hagyása azonban egészségtelen étrendhez, továbbá számos fizikai, illetve mentális problémához vezethet, éppen ezért érdemes időről időre önvizsgálatot tartanunk, és szervezetünk jelzései alapján változtatnunk rossz szokásainkon!