Bőrünk öregedése elkerülhetetlen és természetes folyamat, harmincéves kor után, az évek múlásával egyre csökken a bőrt tápláló, rugalmasságát biztosító kollagén és az elasztin (kötőszöveti rostok) termelődése. A modern szépségipar külön ága a ránctalanító készítmények gyártása és a különféle ránctalanító eljárások, beavatkozások alkalmazása. Közös jellemzőjük, hogy azzal kecsegtetnek: regenerálják az elfáradt, petyhüdt bőrt, így ellene hatnak a ráncok kialakulásának, illetve a meglevőket „kisimítják”.
Aki anyagilag nem engedheti meg magának a drága beavatkozásokat (pl. arcplasztika, lézeres kezelések), vagy idegenkedik a „szikés” megoldástól, esetleg nem bízik a kevéssé ismert ránctalanító kezelések – mikrodermabrázió, mezoterápia tűvel és tű nélkül, kémiai mélyhámlasztás, villanófényes (IPL), rádiófrekvenciás kezelés, dermaroller, fotorejuvenáció – sikerében („tartósságában”), ráadásul arra is gondol, hogy ezek a kezelések nemcsak a ráncait
ÉJSZAKAI KRÉM |
Az éjszakai krémek célja, hogy alvás közben táplálják és helyreállítsák a bőr struktúráját, így általában hatóanyagban gazdagabbak, mint a nappali krémek. |
A szakember már a beszélgetésünk kezdetén előrebocsátja, hogy a ráncosodásra való hajlam egyfelől öröklött, de a bőr állagának romlásában, öregedésének ütemében (feszességének, hidratáltságának, zsír-, kollagén- és elasztintartalmának csökkenésében) szerepük van a hormonoknak, az életmódnak, de a táplálkozásnak is.
Mint mondja, a ráncok kezelését sohasem késő ugyan elkezdeni, ám azok, akik évtizedeken át semmit sem tettek bőrük feszességének, rugalmasságának megőrzéséért, a látványos eredményt, hirtelen vagy tartós javulást, vagy akár a folyamat „visszafordulását” még a csodaszereknek kikiáltott bolti készítményektől sem várhatják, akkor sem, ha napi rendszerességgel használják őket. A drogériákban, patikákban kapható, új generációs, nagyiparilag előállított ránctalanító krémek szinte mindegyike tartalmaz hidratáló, fényvédő, színező anyagokat, illatanyagot, ám bőrfeszesítő, regeneráló hatásukat termékenként más és más aktív hatóanyag alapozza meg.
– A korai ráncosodásra hajlamos, száraz bőrűek nagyon gyakran előszeretettel választják a vízhiány pótlására szolgáló krémeket, míg a zsíros bőrűek inkább a savas, az elöregedett felhám távozását, a pórusok „szellőzését” biztosító AHA-termékekben bíznak.
SZEMRÁNCKRÉM |
A szemránckrémek és -zselék főként hidratáló hatásúak. Az intenzívebb szemránckrémek és -gélek is tartalmazhatnak C-, E-vitamint, esetleg kollagént. |
Az alfa-hidroxi savakat (AHA) tartalmazó arckrémeket (e savak a természetben bizonyos gyümölcsökben találhatók meg), illetőleg szintetikus változataikat az 1990-es évek óta előszeretettel használja a kozmetikai ipar. A különféle vizsgálatok kimutatták, hogy ezek a savak hozzájárulnak a bőr megújulásához, feszességéhez, folyamatos vízpótlásához, ugyanis savas kémhatásuknál fogva hámlasztó hatásúak, leválasztják a bőr legfelső rétegének elhalt sejtjeit, vagyis regenerálják a bőrt. Fontos azonban tudni, hogy az ilyen hatóanyagot tartalmazó krémek főként a fiatalabb korosztálynak ajánlhatók. Mivel a savas hatóanyag fényérzékennyé teszi a bőrt, fényvédő krém használata is javallott az ilyen tartalmú bőrápoló mellett.
A Q10 (koenzim) nevű hatóanyag az emberi sejtekben is megtalálható, energiafolyamataikban játszik szerepet. Az ezt az összetevőt tartalmazó arckrém rendszeres használata elsősorban azoknak javasolható, akiket a szem körüli ráncaik zavarnak, vagy akiknek a bőre a napfénytől, a sok napozástól már károsodott.
A kollagén és elasztin a bőr kötőszövetének alkotóelemei, mennyiségük a kor előrehaladtával csökken, és ez a csökkenés ráncok kialakulásában mutatkozik meg.
A kollagénes termékcsaládban található hidrolizált kollagént a gyártás során enzimekkel aprózzák fel, ami megkönnyíti, hogy a bőr mélyebb rétegeibe is behatoljanak, majd beépüljenek, és ezáltal táplálják és védjék a bőrt.
FÉNYVÉDELEM |
A fényvédők sokak szerint a leghatékonyabb bőröregedés-gátló, azaz anti-aging termékek a kozmetikai piacon, ugyanis rendszeres használatuk megóvja a bőrt a napfény okozta károsodástól, amely a bőr öregedéséért leginkább okolható. Kevesen tudják, hogy a magas fényvédőfaktorú arckrémek, naptejek fontos szerepet játszanak a ráncok elleni védekezésben. |
– Sokan nem is mernek belefogni a ma már minden drogériában, gyógyszertárban kapható ráncfeltöltő szérumos kezelésekbe, és nemcsak a termékek ára miatt, hanem azért sem, mert nem tudják, meddig „garantált” a hatásuk.
FELTÖLTÉS |
A ráncfeltöltést leggyakrabban olyan, hyalurontartalmú készítménnyel végzik, melynek nagy előnye, hogy „szervezetbarát”, így nem áll fenn annak a veszélye, hogy a szervezet idegen anyagként kezeli, és túl hevesen védekezik ellene (allergia). |