"A La femme a döntéshozó, értelmiségi, véleményformáló nők magazinja. A La femme nekik és róluk szól. La femme magazin, la femme, lafemme.hu, lafemme"
« vissza nyomtatás

Ünnep az Operában

November 28-án éjfélkor, Nyíregyházáról érkezik az Operaház karácsonyfája, az idei karácsony Diótörő Fesztiváljának éke.

 

December 1-jén délután 18 órakor ünnepélyes keretek közt nyílik meg a Diótörő Fesztivál, a Magyar Állami Operaház szabadtéri karácsonyváró programja, amely egybefonódik az Ökumenikus Segélyszervezet szeretet.éhség adventi adománygyűjtő kampányával. Az Operaház standján az első két adománygyűjtés sikerének köszönhetően ismét a dalszínház igazgatói, valamint operaénekesek és balettművészek segédkeznek a forró italok árusításában, jelenlétükkel ösztönözve a klasszikus műfaj iránt érdeklődők és az Operaház vendégeinek adakozó kedvét. A bevétel adományt képez, amely az Ökumenikus Segélyszervezeten keresztül rászoruló gyermekek és családok javára gyűlik. 

 

 

Az Operaház előtt az esti előadásokat megelőző órában neves művészektől vásárolhatnak az arra járók. A forró nedü és forralt bor kimérésben a nyitónapon a Magyar Nemzeti Balett hamarosan A diótörőben debütáló japán szólistája, Nakamura Shoko és Diótörő hercege: Leblanc Geregly árusít, a további estéken azonban az együttes további szólistáival és a dalszínház vezető operaénekeseivel is találkozhat a közönség.

 

Sokak örömére ismét láthatók a Diótörő Fesztivál városi díszletei: a házikók és az immár több mint hatvanéves Diótörő mesealakjait megjelenítő különleges hirdetőoszlopok, amelyek az Operaház előtt hívják fel a járókelők figyelmét a rendezvényre. A hatalmas szobrokat az Opera szcenikai műhelyének szobrász- és festőművészei alkották meg, az eredeti babák és a táncos figurák belső világítású, átlátszó oszlopokban csodálhatók meg, s az idei télen még nagyobb meglepetést okoznak majd. A tea- és forralt bor kimérés hangulatát az Opera Hajós utcai Szfinx teraszán fellépő kórusok zenei kínálata teszi igazán emelkedetté. A Magyar Állami Operaház Énekkara és Gyermekkara mellé még tizenhat kórus jelentkezett, hogy dalolással tegyék emlékezetessé az ünnepvárást. A látogatók azonban – idén először – kézzel fogható emléket is hazavihetnek a Diótörő Fesztiválról: a Szfinx mellett családi fotót készíttethetnek az Aranyecset című balett egyik díszletelemében: egy hatalmas szánban, amelyet december 6-án, számos ajándékkal a Mikulás is meglátogat.

 

A Diótörő Fesztivál további programjai

 

Az Opera felemelő hagyománya, hogy advent második felében külön műsort rendez testi fogyatékkal élő, vagy szociálisan rászoruló gyermekeknek. Idén, december 12-én több előadással, matinéval és koradélutáni kiadással is készül a társulat. Részletek hangoznak el A varázsfuvola, a Jancsi és Juliska című operákból, A diótörő című balettből, a gyerekek élvezhetik Vivaldi és Leopold Mozart telet idéző muzsikáját, találkozhatnak a Ház gyermek művészeivel, sőt még együtt is énekelhetnek velük. A végén kis ajándékkal a zsebükben, és sok muzsikával a szívükben kelnek útra, a mielőbbi viszontlátás reményben.

 

December 16-án a Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekara - az Opera együttese ad karácsonyi hangversenyt az Operaházban, másnap, 17-én Operakarácsony címmel ismétlődik a zenei program. Az est különlegessége, hogy Pedro Halffter Grand canaria harangjai című saját szerzeményét is dirigálja az Opera színpadán. A koncerten felcsendül még Rodrigo: Concerto Aranjuez, Falla: Tánc a La vida breve című operából és A háromszögletű kalap - szvit. Közreműködik: Csáki András, a fiatal magyar gitáros nemzedék egyik meghatározó tagja. Az 1981-es születésű, kamaramuzsikusként is ismert művész szólókoncertjei mellett rendszeresen ad hangversenyt szimfonikus zenekarokkal. Számos hazai és külföldi rádió- és TV-csatorna készített vele felvételeket, 2002-től a Bartók Rádió szólistája. 2008-ban és 2009-ban Fischer Annie zenei előadó művészeti ösztöndíjban részesült, 2009-ben Junior Prima díjat vehetett át és megjelent első szóló lemeze is. A latin ízekkel fűszerezett program a teljes családnak fesztelen, szép ünnepi élményt ígér.

  

A diótörő – színpadon az örök közönségkedvenc

 

Az Operaház téli műsorkínálatának immár több mint hatvan éve legkedveltebb előadása A diótörő. A mesés karácsonyi balettet Csajkovszkij zenéjére Vaszilij Vajnonen koreografálta. Darabját 1934-ben, Galina Ulanovával a főszerepben, a leningrádi Kirov Színház balett-társulata mutatta be – e változat jutott el a Magyar Állami Operaházba, 1950-ben. A koreográfia azóta hatalmas sikerrel szerepel a repertoáron, ehhez azonban jelentősen hozzájárultak Oláh Gusztáv költői szépségű jelmez- és díszlettervei.

Az idei sorozatban 25 alkalommal kerül színre a több évtizede változatlan érdeklődéssel körülvett darab a Magyar Nemzeti Balett társulatával, valamennyi vezető szólistájával - köztük az idei Étoile, Aliya Tanikpayeva -, a gyermekszerepekben a Magyar Táncművészeti Főiskola növendékeivel. 

December 20-án debütál Magyarországon a Nemzeti Balett újonnan szerződött első magántáncosnője, Nakamura Shoko, aki az ifjú üstökös, Leblanc Gergely partnereként lép színre Mária hercegnőként. A japán balerina a Berlini Állami Balett társulatát és ottani szólókarrierjét cserélte a budapesti színpadra, emellett azonban, ahogyan 2005 óta, továbbra is marad a tokiói K-Ballet Company első vendégművésze, és balettgálák sztárvendége szülőhazájában és az Egyesült Államokban. A december 22-ei előadáson Nakamura Shoko alakítását láthatja az a húsz árva gyermek is, akik Böjte Csaba ferences rendi szerzetessel érkeznek az Operába, hogy egy feledhetetlen karácsonyi élménnyel legyenek gazdagabbak.

December 24-én harmadik alkalommal rendezi meg az Operaház a Diótörő-gálamatinét, a megismételhetetlen ünnepi előadást szenteste délelőttjén, amellyel az Opera karácsonyi ajándéka jut legelőször a képzeletbeli fa alá a társulat legnevesebb szólistáinak felléptével, egy Halász Péter vezényelte előadással.

 

Eközben az Erkelben: Nabucco

 

A hosszú várakozás után, novemberben újranyitott Erkel Színházban a legnépszerűbb nagyoperák váltják egymást. A decemberi ünnepváró meglepetés Verdi Nabuccója, megújult szereposztásban. Abigél szerepében a külföldi színpadokról hazatérő Boross Csilla lép színpadra. A címszerepet ismét Kálmándi Mihály, az idei évad Kamaraénekesének hiteles tolmácsolásában hallhatja a közönség, főpapként Palerdi András debütál. Ismét a karmesteri dobogón üdvözölhetjük a nemzetközi hírű Moshe Atzmont, aki 2009-ben e darabbal mutatkozott be Magyarországon. Két előadásra érkezik ismét Budapestre, ám ezúttal a hatalmas befogadóképességű Erkel Színház páratlan akusztikájú auditóriumában szólalhat meg keze alatt a mű 19-én és 21-én. A további négy előadást Dénes István vezényli.

 

Összművészet karácsonyra is

 

Két operaénekes kötetlen talk-showja a patinás Székely Bertalan teremben. Hogy mitől Összművészet? Bátori Éva szopránénekesnő kérdez és énekel, meghívott pályatársa pedig mindig olyan művész, aki egyéb területen is kibontakoztatja tehetségét. Erről szól a találkozás muzsikával, kávéval és süteménnyel. „Sok énekművész van, ki a művészet komplexitását kutatva ecset, penna, vagy mondjuk agyag után nyúl. Nagy örömmel mutatok be olyan operaénekeseket, akik életük folyamán több, paralell futó úton közlekednek." - mondja Bátori Éva, akinek december 21-én 16 órától vendége Kasza Katalin, az Opera korszakos szopránja lesz, az örök Judit, nemzetközi hírű Wagner-énekes, aki az operaszínpadról visszavonulva elsöprő erejű versekkel lepte meg közönségét. Beszélgetésüket és előadásukat az ünnep hangulata is átlengi.

 

Bohémélet - a tél örök slágere

 

Az operarajongó közönség egyik legkedveltebb előadása, a Bohémélet, minden évad téli slágere. A kis varrólány szerelmi története és tragédiája, amely 1937 óta Oláh Gusztáv mesés díszleteiben elevenedik meg az Operaházban, a bemutató, 1905 óta 1078 alkalommal kápráztatta el a közönséget. A december 8-án induló sorozat felvonultatja az Operaház vezető énekeseit: az idei Kamaraénekes, Fekete Attila mellett színpadra lép többek közt Bretz Gábor, Szegedi Csaba, Molnár Levente és Cser Krisztián, a női főszerepet pedig Fodor Gabriella és Létay Kiss Gabriella mellett a karácsonyi előadűsokban (21-én, 25-én és 27-én) világhírű szopránunk, Rost Andrea énekli a neves olasz tenor, Giorgio Berrugi parnereként. Puccini remekét január közepéig tizenkét alkalommal láthatja a közönség. A karmesteri dobogón először Carlo Montanaro, a varsói operaház főzeneigazgatója áll, aki Tokiótól Tel Avivig, Bilbaótól Berlinig szinte minden jelentős operaház visszatérő vendége, vezényelt a Milánói Scalában, a Kanadai Operaházban,Coloradóban, Németországban és Amerikában. Az olasz dirigenst Kesselyák Gergely, Kovács János, majd Halász Péter mb. főzeneigazgató követi a pulpituson.

 

Szilveszterkor Éjszakai Denevér

 

Különleges este, amelyben a straussi Denevér – úgy is, mint éjszakai állat – különösen jól érzi magát! Az Opera 20:30-kor induló előadásának második felvonásába meglepetés-gálát épít közismert magyar művészekkel, a harmadik rész ittas börtönőrének, Froschnak jelmezét pedig Reviczky Gábor színművész ölti magára – csak ezen az éjszakán! Lesz továbbá pezsgő, tűzijáték az Andrássy úton és közös éneklés ugyanott: Erkel Bánk bánjának bordalával, a nézőkkel, az Opera művészeivel és munkatársaival mintegy ezerötszázan köszöntik együtt az újévet az Opera előtti járdaszakaszon, az előadást követően.