A pakisztáni Szvát völgyében élő, tizenöt éves Malala Juszufzait egy évvel ezelőtt iskolába menet fejbe lőtte egy tálib harcos. A lány túlélte a merényletet, és néhány hónap alatt az egész világ megismerte a nevét: ő az a gyerek, aki a muzulmán lányok tanuláshoz való jogáért küzd. Magyarul is megjelent kötete lebilincselő nyíltsággal beszél egy olyan világról, amelybe nyugati ember ritkán pillanthat be.
Félig gyerek, félig politikus: tizenéves korára Malala a béke és az emberi jogok nagykövete lett, miközben gyermeki rácsodálkozással és érzékenységgel ír szülőfalujáról, családjáról, a szváti vidék természeti szépségeiről, az iszlámról; mindenről, ami egy kis pakisztáni falu életében fontos lehet. Egy átlagos tinilány nem különösebben eseménydús életének részletei úgy tárulnak fel ezeken a lapokon, hogy az olvasó képtelen letenni a könyvet. Alighanem a társszerzőnek, Christina Lamb külügyi tudósítónak köszönhető, hogy az élettörténet mögött, vele párhuzamosan Pakisztán történelme is kirajzolódik, a hozzá nem értők számára is világos, érzékletes stílusban. A Közel-Kelet és Közép-Ázsia határán fekvő, mindössze hatvan éve létező ország népének sok évszázados, viharokkal teli története nemcsak azoknak érthető, akik ismerik a térség problémáit, hanem bárkinek, aki tisztában van az emberi lélek fényes és sötét tartalmaival. Mert ezekből táplálkozik a vallási fanatizmus, a hatalomért folytatott harc és árnyékukban a tömegek teljes tehetetlensége.
Ezek ellen hadakozik a maga eszközeivel egy mindig nyugtalan szváti tanító, Malala apja és az ő szellemében felnövő Malala is. Az olvasó pedig hol ámulattal, hol rémülettel figyeli ezt a különleges világot, ahol a szegénységet is méltósággal viselik, de a férfiaknak mindent lehet, a nők viszont az utcára sem mehetnek rokoni kíséret nélkül.
EGY MÁSIK ISZLÁM |
Malala szerencsés, az ő környezetében ismeretlen a fanatizmus, ő a saját sorsán keresztül is megtapasztalhatta, hogy az iszlám nem azonos a brutális jogtiprással, a kegyetlenséggel, a mértéktelen szigorral. |
Malala kétségekkel telve rögzíti azokat az eseményeket is, amelyek az ikertornyok elleni támadás után Pakisztánban lezajlottak; sokkal jobban tudja, hogy a világ nem fekete vagy fehér, mint az ő korában egy európai fiatal. Hiszen látja, érzi, a bőrén tapasztalja, mi rejlik a konfliktus mögött. A globális kommunikáció korában ez az eldugott völgyben élő lány a kötet tanúsága szerint sokkal többet tud a világról, mint ahogy egy nyugati ember gondolná, mert a nagyhatalmi politika közvetlenül hatol be a falu életébe, az iskolába, a gyerekek mindennapjaiba. Malala erről már jó ideje tudósítja a világot: rendszeresen blogbejegyzéseket írt a BBC helyi kiadásának – igaz, névtelenül, mert abban a közegben egy nőnek nem tanácsos a tanuláshoz való jogról nyilvánosan beszélni. Később dokumentumfilmet forgattak vele, országa határain túl is egyre többen ismerték meg a nevét. A tavaly őszi merénylet után Angliába szállították, hamarosan a családját is kimenekítették Pakisztánból, s azóta járja a világot a béke követeként. Számos nemzetközi békedíjat nyert el, idén a Nobel-békedíjra jelöltek között volt a neve. Alapítványt tett a muzulmán nők tanulási jogaiért, a támogatásból évente 40 pakisztáni lány részesülhet oktatásban.
A pakisztáni magániskolák szövetsége néhány héttel ezelőtt kitiltotta az iskolákból Malala könyvét, a Nyugat bábjának bélyegezték. Pedig ő a kevesek egyike, akik valóban hitelesen képesek felmutatni a Nyugat számára egy 21. századi, felvilágosult iszlám képét.
Malala Juszufzai, Christina Lamb: Én vagyok Malala
Bookline Könyvek, 2013
350 oldal, 3490 Ft