Igen, ez az, amire vártam, ez az, amit szeretnék! – így kiáltott fel öt esztendeje, amikor a FitBalance rendezvényen először próbált ki egy új, alapvetően nőknek szóló mozgásformát. Ez nem állt másból, mint különböző latin ritmusokra épülő táncok és a fitnesz ötvözetéből. Itt hallotta először nevét a zumbának, mely Kolumbiából származik, és Beto Perez táncos-koreográfus nevéhez fűződik. Éva korábban számtalan sportággal megismerkedett, de igazán egyik sem nyerte el tetszését. Az aerobikot ugyan kedvelte, de számára kevés volt benne a táncelem. A zumba frissítő ereje, tánc- és fitneszélménye viszont azonnal rabul ejtette.
25 BÁTOR ÚJRAKEZDŐ |
48 évesen szerezte meg a zumbaoktatói oklevelet, s ezzel új élet kezdődött számára. |
Előbb az interneten igyekezett minél többet megtudni róla, majd egy pesti zumbaórát próbált ki, aztán beiratkozott egy zumbaoktatói tanfolyamra, melyet Hermann Melo tartott. A kolumbiai származású fiatalember ma már a világ egyik legismertebb ZES (Zumba Education Specialist) oktatója. Éva mozgása annyira megtetszett Hermannak, hogy elismerése jeléül tanítványának ajándékozta zumba karkötőjét, amit Éva a mai napig kabalaként visel. Az alapképzés során megismerte az alaplépéseket, a tánctípusokat, melyekből később már minden oktatónak magának kell felépítenie saját óráját − a maga választotta zenékkel. Éva 2011 márciusában, 48 évesen szerezte meg az oktatói oklevelet, s ezzel új élet kezdődött számára.
Először csak barátnőivel akarta megismertetni, mi is az, amibe beleszeretett, ezért lakhelyén, Szentendrén közösen béreltek ki egy helyiséget, hogy ízelítőt adhasson legújabb tudományából. De mivel a barátnők szóltak ismerőseiknek is, így már első alkalommal sokan voltak kíváncsiak az új mozgásformára. A bemutatónak akkora sikere volt, hogy Éva elhatározta: május elsején, a város majálisán is népszerűsíti a zumbát. Néhány oktatótársával olyannyira felforrósították a levegőt a színpadon, hogy a közönség nagy része velük együtt táncolt. Azóta már nem ismeretlen a szentendreiek számára a zumba, sőt sok felkérést kap fellépésekre, ahová már tanítványait viszi magával. Immáron négy éve állandó helyiséget bérel a városban, és hetente kétszer tart órákat, melyekre bárki jelentkezhet, s bármikor be lehet kapcsolódni. Persze kialakult már egy rendszeresen járó, lelkes társaság.
„Kortól, nemtől, súlytól függetlenül bárki űzheti a zumbát – magyarázza. – Óráimon megtanítom a koreográfiákat, és mindenki a saját stílusában, tempójában mozoghat. Egy a fontos, hogy jól érezzük magunkat.” Éva ma is folyamatosan tanul, fejleszti magát. Minden órára újabb és újabb koreográfiákkal készül. Bemelegítésből, kilenc-tíz koreográfiából a végén levezetésből áll egy óra. „A zumba szenvedély, amivel az ember eggyé tud válni – áradozik. – A zumba életforma: nemcsak a testet, hanem a lelket, a gondolkodást is megváltoztatja. A tánccal, a mozgással, a közösségi léttel, a jó közérzettel át tudja alakítani az ember egész szemléletét: megszabadul a gátlásaitól, felszabadult lesz, szabadságérzetet ad. A lányok kimozogják magukból napi gondjaikat. Nálam nincsenek feltételek, elvárások. Azt szoktam nekik mondani: te csak tanuld meg a koreográfiát, tedd bele az energiádat és a személyiséged!”
25 BÁTOR ÚJRAKEZDŐ |
A zumba életforma: nem csupán a testet, hanem a lelket, a gondolkodást is megváltoztatja. |
Imádja, amit csinál, bőven van energiája, amit át is tud adni tanítványainak. A Duracella nevet ők adták neki, mert mint mondják, ha Éva meghallja a zenét, és elkezd mozogni, nála sosem merül ki az elem. Az oktató ugyanakkor azt is bevallja, hogy tanítványaitól, akikkel baráti kapcsolatot ápol, rendkívüli szeretetet kap, amiből viszont ő építkezik. „Büszke vagyok arra, hogy olyan közösséget tudtam létrehozni, amelyben a lányok-asszonyok jól érzik magukat, amelyben feloldódnak, amelyben őszinték, önmaguk tudnak lenni. Már sok férj köszönte meg nekem, hogy amióta ide jár hozzám a felesége, kinyílt és még nőiesebb lett.”
Éva szülei és lánytestvére korán meghalt, már fiatalon szinte egyedül maradt. Szerető nagymamája nevelte fel, később pedig úgy hozta az élet, hogy testvérei gyermekeit ő nevelte fel nagymamájával közösen. „Miután ő elment, nagyon hiányzott az életemből az a szeretet, amellyel elhalmozott. Most a tanítványaimtól kapom meg a szeretetet, és mellé kaptam egy nagy családot is. Hiszem és tudom, hogy a pozitív gondolkodás volt az, ami az életemben előre vitt.”
Élete nagy szerelme is ugyanabban az évben és hónapban érkezett életébe, mint a zumba. Először huszonöt évvel ezelőtt találkozott az osztrák fiatalemberrel. Szerelem volt első látásra, egy csodálatos hetet töltöttek együtt, de Éva családi háttere nem engedte meg, hogy külföldre költözzön. Negyedszázad után a közösségi portál révén találkoztak újra, és házasodtak össze 2015 májusában, amelyet egy hatalmas zumbalagzival koronáztak meg. „Szerencsésnek érzem magam, és hálás vagyok a sorsnak, hogy olyan emberekkel ajándékozott meg, mint a párom, a tanítványaim, a fodrászvendégeim és természetesen a barátaim. Ezt hívom én igazi gazdagságnak!” – említi, miközben boldogan mutatja laptopján a lagziról készített videót, ahogy tanítványaival táncol.
Az életvidám zumbaoktatónak esze ágában sincs feladnia fodrászmesterségét. Harminc év óta vonzódik szakmájához. A főváros hatodik kerületében, saját üzletében fogadja vendégeit hetente háromszor, hosszú évek, évtizedek óta.
Arra a kérdésre, hogy mik a közeljövő tervei, kapásból válaszolja: neki mindig csak tervei vannak. Már hagyománnyá nőtt, hogy évente egyszer jótékonysági bált rendez tombolával, zenével, tánccal, előadással. Ennek főszereplői természetesen maguk a tanítványok és népszerű énekesek. Az összegyűjtött pénzt az elmúlt években a szentendrei Árvácska állatmenhely kapta meg. Évente egyszer zumbatábort is szervez tanítványainak, ahol együtt töltenek egy programokkal teli, vidám hétvégét. Már megvan a terve, hol és mikor lesz a jövő évi bál, de ezt egyelőre titokban tartja. Éva úgy érzi, megtalálta az egyensúlyt életében. Vidám és boldog, ezt szeretné megosztani másokkal is.
„A kreativitás az életem motorja!”