Tehetségről beszélünk, ha valaki valamilyen tevékenységben vagy tevékenységkomplexumban az átlagosnál magasabb szintű teljesítményre képes. A „tehetség” szó köznapi értelemben átlagon felüli adottságot jelent az általános és/vagy speciális képességekben, az alkotó gondolkodásban vagy valamely művészeti területen. Ugyanakkor a kiemelkedő képességeken kívül feltételezi az eredeti gondolkodást, kreativitást és a tevékenység iránti elkötelezettséget, motivációt. A program értékelési szempontrendszere ennek megítélésére szolgál, a zsűri pedig elsősorban ezen ismérvek meglétét kutatja a jelöltekben.
Az ötven fiatal kiválasztása a La femme által felkért harminc olyan személyiség kezében van, akik sokszínű szakmai háttérrel, gazdag élettapasztalattal rendelkeznek. Ők azok, akik az előre meghatározott szempontok alapján a jelölteket értékelik. A végső ötvenes kör az egyéni – az egymástól függetlenül megszülető – értékelések összesítésével, egy erre a célra létrehozott online rendszerben születik majd meg.
A mentorok
A gazdasági, kulturális és tudományos élet 50 meghatározó és mértékadó személyisége, akik az „50 tehetséges magyar fiatal” program sikeréhez nélkülözhetetlen, az ifjú tehetségek szakmai és emberi fejlődésének felelősségteljes támogatói szerepét vállalták.
A mentorok értékes szakmai tudás és gazdag élettapasztalat birtokosai. Példaképek, akik nemcsak szakterületükön elért eredményeik, hanem az ifjú tehetségek iránti elkötelezettségük alapján kaptak felkérést a pártfogói feladatra.
A tehetségek segítésében a mentorok által vállalt aktív támogatás, a fiatal tehetségek iránti felelősségvállalás önmagában is példaértékű, ami mások számára is követhető gyakorlati mintákkal szolgálhat a generációk közötti tudás átadásának fontosságát hangsúlyozva. Hiszen a környezetünkben szinte biztosan van olyan fiatal, akinek példát mutathatunk, a fejlődéséhez támogatást nyújthatunk például a saját tapasztalataink megosztásával. Ez pedig nem pénz, sokkal inkább szemlélet kérdése.