A legbefolyásosabb magyar nők kezdeményezés legfőbb célja az, hogy e kiemelkedő női személyiségekre, karrierekre és életutakra ráirányítsa a figyelmet. A legkiválóbbakra, akik szakmai vagy egyéb tevékenységük ré vén leginkább hatással vannak mindennapjainkra: életünkre, gondolatainkra, értékrendünkre. És közben talán arra is választ kapunk, honnan a motivációjuk, erejük és eltökéltségük, vagy milyen közös jellemzőik vannak…
A befolyás nem kizárólag az érdekérvényesítés képességét jelenti! A La femme értelmezése szerint befolyásos az, akinek hatása túlmutat szűkebb környezetén, értékteremtő és -közvetítő ereje, eszköztára jelentős, hatása másokra, társadalmi normákra, közgondolkodásra átlagon felüli. A befolyás mértéke pedig szoros kapcsolatban áll a hatás társadalmi jelentőségével és kiterjedtségével, anyagi értékével, időbeliségével, közvetlen és közvetett, formális és informális jellegével. A program számára ezért egy olyan értékelési rendszert kellett kidolgozni, amelyben mindezek a szempontok együttesen vannak jelen.
A BEFOLYÁS
|
A befolyás mértéke nem állandó. Benne van az elmúlt évek, évtizedek munkája, akár egy teljes életpálya, de éppúgy a jelenlegi tevékenység is.
|
A befolyás mértéke nem állandó. Egy adott pillanatban érzékelhető hatásban benne van az elmúlt évek, évtizedek munkája, sőt akár egy teljes életpálya, de éppúgy a jelenlegi tevékenység is. A La femme legbefolyásosabb magyar nők programja ezért a befolyás mértéke szempontjából meghatározó jellemzők, adatok és körülmények alapján határozza meg azoknak a körét, akik a legnagyobb hatással vannak a világra. Hogy egészen pontos legyek, a jelöltállítás és az értékelés teljes folyamata a La femme által felkért grémium kezében volt.
Akik döntöttek
Ezt a grémiumot huszonöt olyan személyiség alkotta, akik nagyon eltérő területeken szereztek tapasztalatokat. Van közöttük bankár, képzőművész, médiaszemélyiség, író, cégtulajdonos, nagyvállalati felsővezető, balettművész, szociológus, társadalomkutató... Ez a sokszínűség garantálta, hogy az előre megadott szempontok alapján objektíven és kiegyensúlyozottan ítélhették meg, milyen az egyes jelöltek hatása a világra. Nagyon hálásak vagyunk, hogy aktívan közreműködtek az értékelésben, nem keveset áldozva erre idejükből.
A zsűri néhány tagjának – ők a kuratórium – emellett kulcsszerepe volt az értékelés logikai és súlyozási rendszerének, számítási algoritmusainak véglegesítésében. Külön köszönet illeti őket ezért!
POLITIKÁN TÚL
|
Politikusok nem szerepelnek a listán. Ők kiemelt és folyamatos figyelmet kapnak a mindennapokban. Mi azt szerettük volna, ha ebben a programban más területek kiemelkedő személyiségeire irányulna a figyelem.
|
A jelöltek személyére szakújságírók és neves személyiségek tettek javaslatot. A közel kétszáz jelölt munkájáról, tevékenységéről valamennyi nyilvánosan hozzáférhető információt összegyűjtöttünk, hogy a kiválasztási, döntési folyamatban a lehető legteljesebb ismeretanyag álljon rendelkezésre. Ez közel háromszáz oldalnyi rendszerezett, kategorizált információt jelent. Összeállítása már önmagában elég nagy munka volt. Ezt követően két különálló értékelési szakaszban a zsűri és a kuratórium a kétszázból először nyolcvanra szűkítette a jelöltek körét, majd egy erre a célra készített online értékelési rendszer segítségével született meg a végső ötvenes kör. Minden zsűritag minden jelöltet értékelhetett, előre megadott szempontok szerint, a végeredmény pedig a zsűritagok véleményének összesítésével született meg.
A szempontok
A befolyás objektív mérőszámokkal nehezen leírható. Az eltérő szakmai területek szereplőinek összevetése pedig még komplexebb feladat. A legbefolyásosabb ötven magyar nő kiválasztása ezért csakis világos elvek, standard kritériumok és értékelési szempontok alapján képzelhető el.
A szempontok egymáshoz való viszonya, a számítási módszer a program lelke. Érthető talán, hogy ennek minden elemét nem szeretnénk felfedni. Azt azonban elmondhatjuk, hogy egy jelölt tevékenységének társadalmi jelentősége, hatása időbelisége, informális kapcsolatrendszere, ismertsége éppúgy része volt a mérlegelendő szempontoknak, mint a hatás közvetlen és közvetett kiterjedtsége vagy anyagi értéke. Mindezek együttesen, meghatározott viszonyszámokkal adták meg egy-egy jelölt esetében a hatás relatív értékét.
PÉLDAKÉPEK
|
A kiemelkedő teljesítmények, példaképek ösztönző ereje csak a nyilvánosság segítségével, a közfigyelem elnyerésével érvényesülhet.
|
Jelölt lehetett bármely magyar vagy magyar származású és a program szempontjából releváns tevékenységét jelentős részben Magyarországon végző nő. Politikusok azonban nincsenek a listán. Ennek két oka van. Az egyik az, hogy a politikai élet szereplői kiemelt és szinte folyamatos figyelmet kapnak a mindennapokban. Szerettük volna, ha ebben a programban más területek kiemelkedő személyiségeire irányul a figyelem. A másik ok az, hogy a politikában – legyen az párt- vagy szakpolitikai terület – a legnehezebb különválasztani az egyéni tehetség és eredményesség, valamint a személy mögött álló intézmény súlyát a befolyás megítélésekor. A program értékelési logikája jelenleg nem alkalmas arra, hogy ezt megfelelően kezelje, ezért az objektivitás érdekében a politikában aktív szereplők nem kerültek a jelöltek közé.
A program által képviselt gondolatokban reményeink szerint többen is meglátják azokat az értékeket, amelyek megjelenítésére érdemes teret és alkalmat biztosítani. A kiemelkedő teljesítmények, a példaképek ösztönző ereje ugyanis csak a nyilvánosság erejével, a közfigyelem elnyerésével tud érvényesülni. Az ötven nagyszerű személyiség előtt tisztelegve a La femme ehhez igyekszik hozzájárulni.
Barta Zsolt
A Silver kiadó vezetője
Az 50 legbefolyásosabb magyar nő
Ádám Veronika – biokémikus, akadémikus
Ádány Róza – professzor, Debreceni Egyetem
Bozsik Yvette – táncművész
Czakó Borbála – az Ernst and Young szabályozási, kormányzati kapcsolati és esélyegyenlőségi területekért felelős globális partnere, London
Dévény Anna – gyógytornász
Egerszegi Krisztina – olimpiai bajnok úszó
Egyedi Anikó –kelet-európai igazgató, Estée Lauder
Erős Antónia – tévés személyiség
Eszenyi Enikő – színésznő, rendező, színházigazgató
Fenyő Márta – biofizikus
Ferge Zsuzsa – szociológus, MTA-tag, Széchenyi-díjas
Gyarmati Andrea – úszó, gyermekorvos, médiaszemélyiség
Halász Judit – színésznő, UNICEF-nagykövet
Hardy Ilona – a BÉT korábbi vezetője
Hegedűs Zsuzsa – szociológus, filozófus, alapítványi elnök, Minden Gyerek Lakjon Jól Alapítvány
Hegedűs Éva – vezérigazgató, Gránitbank
Heller Ágnes – filozófus, MTA-tag, Széchenyi-díjas
Hernádi Judit – színésznő
Jakupcsek Gabriella – tévés személyiség
Jókai Anna – író
Király Júlia – MNB alelnök, a Monetáris Tanács tagja
Koncz Zsuzsa – énekes
Kopp Mária – orvos, pszichológus, MTA-SE Magatartástudományi Intézet
Kósa Erika – társtulajdonos alelnök, Brokernet Holding
Krizsó Szilvia – tévés személyiség
Losonczi Ágnes – szociológus
Marton Éva – operaénekes
Mészáros Márta – filmrendező
Miklósa Erika – operaénekes
Ormos Mária – történész, MTA-tag, Széchenyi-díjas
Palócz Éva – Kopint-Tárki vezérigazgató
Palya Bea – énekes
Pataki Ági – filmproducer
Petschnig Mária Zita – közgazdász, Pénzügykutató Zrt.
Polgár Judit – sakknagymester
Rácz Zsuzsa – író, újságíró
Ránky Katalin – közkapcsolati igazgató, L’Oréal
Schäffer Erzsébet – író, újságíró
Schmidt Mária – történész, a XX. Század Intézet igazgatója
Sebestyén Márta – énekes
Stahl Judit – tévés személyiség, üzletasszony
Széll Márta – molekuláris biológus, MTA és SZTE kutatója
Szilvássy Csilla – tulajdonos vezérigazgató, Kemikál Zrt.
Törőcsik Mari – színésznő
Udvaros Dorottya – színésznő
Veiszer Alinda – tévés személyiség
Vidus Gabriella – kereskedelmi igazgató, RTL Klub
Virág Judit – műgyűjtő, -kereskedő
Walitschek Csilla – ügyvezető igazgató, Libri
Zoób Kati – divattervező