Sosem bánta meg döntését, szerinte az izgalmas dolgok mindig a periférián történnek. Nő tudósként sokszor egyedül érezte magát a társadalomtudományi konferenciákon, de a globális civil társadalomról szerzett tudását a gyakorlatban is kamatoztatta. Meggyőződése, hogy a változástól nem megijedni kell, hanem jó irányt szabni neki. Szerinte Budapest is sokszínűbb lett az elmúlt huszonöt évben, és most sem szabadna félnünk az átalakulástól.
Mióta él Magyarországon?
1989-ben jártam itt először, de akkor még csak körülnézni jöttem, és persze megismerkedtem leendő anyósommal és apósommal. A következő évben költöztem Magyarországra. Bizonyos szempontból hazatérésnek éreztem az Európába települést.
JODY JENSEN
|
„Bizonyos szempontból hazatérésnek éreztem az Európába települést. Apám Dániában, anyai nagyapám Szlovéniában született, onnan vándorolt ki Amerikába.”
|
Apám Dániában, anyai nagyapám pedig Szlovéniában született, és onnan vándorolt ki Amerikába. Én igazából csak visszavándoroltam. Sok időt töltök Kőszegen, amely alig 150 kilométerre van nagyapám szülőhelyétől.
A férjével ezek szerint még Amerikában találkozott?
Igen. Két évig éltem Kínában, onnan hazatérve állást kaptam a Berkeley Egyetemen. A szovjet tanulmányok programban kezdtem dolgozni, Feri meg ugye kelet-európai vendégkutatóként volt ott, így ugyanabba az épületbe sodort minket az élet. Egy nap aztán odajött hozzám, bemutatkozott, és ezzel el is indult a történet, ami a mai napig tart…
Magyarországon mostanában inkább a kivándorlás a téma, ezért sokan meglepődnek, ha valaki egy olyan nagy és gazdag országból települ ide, mint Amerika. Volt, amikor ezt áldozatként élte meg?
Sosem éreztem úgy, hogy bármit vesztettem volna. A családom persze nagyon hiányzott. Az egészben az volt a legnehezebb, hogy olyan messzire szakadtam tőlük. Viszont az életem így sokkal érdekesebb lett. Mikor ideköltöztem, rögtön láttam, hogy itt több a tennivaló, mint Amerikában. Az egész országot kellett újra kitalálni, és az alapoktól felépíteni. Hatalmas élmény volt, hogy ennek az építkezésnek én is részese lehettem, és
JODY JENSEN
|
„Amikor ideköltöztem, rögtön láttam, hogy itt több a tennivaló, mint Amerikában. Az egész országot kellett újra kitalálni, és az alapoktól felépíteni.”
|
hogy időnként talán tudtam valami fontosat csinálni. Most is sokféle üggyel foglalkozom egyszerre, ami jóval izgalmasabb, mintha egy amerikai egyetemen futottam volna be egyenes karriert.
A kutatás mellett civil szervezetekben is dolgozott. Az elméleti tudás felkészíti az embert a gyakorlati helyzetekre?
Ez oda-vissza működik. Rengeteget tanultam a civil szervezetekben, miközben kamatoztathattam addigi kutatásaimat a gyakorlatban. A 90-es években hosszú ideig a társadalmi feltalálókat és vállalkozókat támogató nemzetközi Ashoka Alapítvány regionális igazgatója voltam. Régóta érdekel a nemzethatárokon átívelő, globális civil társadalom, mert szerintem erről szól a jövő. Sok tudós persze még ma is megfoghatatlannak vagy periférikusnak tartja ezt a témát, mert nem könnyű besorolni a hagyományos felosztásba, és több tudományterületet fed le egyszerre. A Politikatudományi Intézetben is mindig kilógtam a sorból.
A teljes cikk a La femme 2015. nyári számában olvasható.