Rábóczkiné Benkő Zsuzsanna az Esernyős Óbudai Kulturális, Turisztikai és Információs Pont ügyvezetője olyan lelkesedéssel mesél a sokszínű rendezvényházról, hogy az ember „kénytelen” megígérni neki, kilátogat az óbudai Fő térre. Az Esernyős siker nem véletlen: jó ízléssel és biztos szakmai kézzel rendezték egy ernyő alá a kortárs művészetet, a minőségi gasztronómiát és a zenét.
Mi az esernyős missziója?
Egy különleges helyszínen vagyunk, Óbuda Fő terén, ahol a múlt és a jelen egyaránt megtalálható. Közvetlen az Esernyős alatt XI-XII. századi román stílusú templom, a Fő téren pedig a XIV. századból származó gótikus templom maradványai húzódnak. Ugyanakkor a polgári időket idéző tér, amelyről óhatatlanul Krúdy jut eszünkbe, és a teret körülvevő lakótelep is a sokszínű Óbudához tartozik. A Fő téren zajló fesztiválok, mint az Óbuda Napja, az Óbudai Nyár, a gasztrofesztiválok, az Advent révén mára eljutottunk odáig, hogy Óbuda ezen kis szeglete is szembetűnően jelen van a főváros kulturális életében. Ehhez kell nekünk a saját adottságainkat kihasználva hozzátenni a magunkét. A feltételek adottak, hiszen egy nagyon hangulatos, gondosan megtervezett komplex egységről beszélünk. Nekünk egy izgalmas és szerethető kötést kell tennünk a szerteágazó szálakra.
A honlap alapján úgy tűnik, hogy a rendkívül aktívak. Jól látom, hogy a sokoldalú tevékenységük középpontjában az igényes könnyűzene, a gasztronómia és a képzőművészet áll?
Valóban ezek kiemelt területek. Büszkélkedhetünk azzal, hogy hozzánk tartozik Budapest legkisebb kávézója, a Gázlámpa KIOSZK. A valamikori gázfogadó ipari műemlék jellegű épületéből alakítottuk ki az Esernyős úgynevezett új hullámos specialty kávézóját: a La Marzocco gépen a 42Coffee világos pörkölésű kávéi készülnek. Tavaly el is nyertük a BVA Budapesti Városarculati Nonprofit Kft. által minden évben kiírt Terasz pályázatot a legjobb pop-up kategóriában. Az Esernyős tereit összekötő belső udvarba egykor a verklis jött be, ma ez a Warm-up Udvar. A Cseh Tamás program szakmai támogatásával zajló zenei sorozatunkban a belvárosi klubokban és a nyári fesztiválokon már méltán befutott fiatal nemzedék lép színpadra, „esernyős” vagyis akusztikus kiadásban. A mi értékrendünk szerint a városi lét örömeihez hozzátartozik a kerékpározás is; az Esernyősbe Pestről is egyre többen gurulnak át egy jó kis bike&breakfast-re, azaz ingyenes bringás reggelire. Még egy szál: a Szindbád rendezvényterem és a hozzá kapcsolódó közösségi iroda workshopok, konferenciák színtere, de sok esetben a filmklub közönsége is átköltözik a kisebb rendezvénytermünkből, mert ott már nem férnek el.
Mi volt eddig a legsikeresebb rendezvény, egyáltalán hogyan mérhető a kortárs művészetek esetén a siker?
A galéria nyitása. „Édes és savanyú” címmel 2015-ben, a spliti kortárs művészek kiállításával indultunk. Siker volt, mert létrejött egyrészt a galéria, másrészt biztos irányt jelölt ki, hogy merre szeretnénk tartani. Az azóta eltelt másfél év alatt tíz nagy kortárs kiállítást rendeztünk, többek között olyan magángyűjteményekét, mint a Völgyi-Skonda kortárs kollekció vagy Gerendai Károly gyűjtése. Ősszel egy izraeli és remélhetőleg egy holland kortárs múzeum kiállításának is helyet tudunk adni. A 2000 éves történelmi múlt természetesen megjelenik a kiállítások tematikájában is; az óbudai képző- és fotóművészeti tárlatok a múlt és a jövő találkozópontján próbálnak válaszokat adni a jelen kérdéseire. Öröm látni, hogy a törekvésünk nem öncélú. A kiállítások látogatottak, kedveltek. Azt hiszem, inkább ez számít igazán sikernek.
A fenntartó a III. kerület önkormányzat. Ez azt is jelenti, hogy az óbudai szellemi élet egyik központjaként definiálják magukat? Vagy másképpen fogalmazva: ki a célközönség, kiket várnak, kire számítanak?
Óbudán a kultúra kiemelt jelentőséget kap. A „jöjjön ki Óbudára, egy jó túrós csuszára” sztereotípiát remélhetőleg már rég túlléptük. A kerület számos pontján működnek kulturális intézmények, múzeumok. Úgy gondolom, ezen a területen mindenki a maximumot próbálja nyújtani, hiszen jó úgy dolgozni, ha érezhetjük a hátunk mögött a támogatást. Inkább azt mondanám, hogy erőteljes színt képviselünk Óbuda kulturális palettáján. Mindenkit örömmel és szeretettel várunk, de a mi elsődleges közönségünk a fiatal és középkorú, kultúrára fogékony értékteremtő korosztály.
Nincs két éve, hogy megnyitottak, és azonnal „repülőrajtot” vettek. Fogják tudni tartani a tempót?
Persze, hiszen még csak most kezdtünk hozzá.
Programok: esernyos.hu