A Magyar Festészet Napja civil kezdeményezésként, Bráda Tibor, Zsolnai Gábor, Bayer Ilona, Szentgyörgyi József, Fabók Gyula ötlete és munkája eredményeként, 2002-ben valósult meg először. Azóta az esemény az egész országot átszövő, sőt határainkon is túllépő, egy héten át tartó művészeti fesztivállá, a hazai kortárs festészet méltó seregszemléjévé nőtte ki magát. A hagyományteremtő első rendezvény 2002-ben egy napon át irányította a figyelmet a festőművészekre. A második évben az ünnep már kétnapos volt, 2006-ban pedig több mint egy héten át tartottak az ünnephez kötődő események. Idén 300 művész kétezernél is több képe lesz látható országszerte, sőt csatlakoztak a kezdeményezéshez szlovéniai, székelyföldi és szlovákiai kiállítóhelyek is.
A rendezvénysorozat látogatottsága és kiállítóinak száma évről évre nő, célja pedig évek óta változatlan: a festmények művészeti színvonalából és egyediségéből adódó érték elismertetése, a kortárs magyar festők és alkotásai iránti közönségszeretet kivívása. Az eddigiekből is kitűnik, hogy a Magyar Festészet Napja minden évben változik, bővül, és egyre nagyobb léptékben gondolkodik. Programjait már régen nem csak tárlatok és kiállítások alkotják; koncertek, irodalmi műsorok és mozgásszínházi előadások is ünneplik a kortárs festészetet. Szimpóziumok adnak lehetőséget művész és közönség eszmecseréjére. Az ünnep keretén belül nyílik alkalom a művészeti díjak átadására. Évről évre életműdíjat kap egy doayen, valamint Maticska-díjat egy fiatal tehetség.
Az idei rendezvényen több alkalommal és helyszínen emlékeznek meg a 160 éve született magyar festőről, Csontváry Kosztka Tivadarról. 2013-ban Szerbia lesz a Magyar Festészet Napjai meghívott vendége, ezzel is jelezve nyitottságunkat a szomszédos kultúrák felé.
Október 17-én nyitja meg a rendezvény fő védnöke, Martonyi János külügyminiszter a Magyar Festészet Napja Alapítvány szervezésében megvalósuló egyik legnagyobb gyűjteményes, közös tárlatot a Graphisoft Parkban. A vadonatúj, erre a rendezvényre különlegesen felkészített, kb. 1000 nm-es kiállítótérben a magyar középgeneráció és a szerb festőművészek alkotásai láthatók majd.
Másnap, október 18-án rendezik meg az immár hagyományossá vált Festészet Ünnepét a XI. kerületben. A Gellért Hoteltől a Móricz Zsigmond körtérig számos galéria kapcsolódik be az egész napos, ingyenes, igényes, interaktív és látványos rendezvényfolyamba, és ugyanitt nézheti meg a közönség a Magyar Festészet Napjára készült híressé vált, óriás festmény-reprodukciókat.
A vidéki művészvilág képviseletében ebben az esztendőben a Szolnoki Galéria és Művésztelep is hangsúlyosan csatlakozik a rendezvénysorozathoz. Október 19-én több program is várja a Tisza-parti város alkotóinak részvételével a festészet iránt rajongókat a fővárosban és Szolnokon egyaránt.
További programok a Magyar Festészet Napja honlapján!