Az Európai Bizottság oktatásért, kultúráért, ifjúságért és sportért felelős biztosa szerint
csak élni kell a lehetőséggel.
-Melyek az Európai Unió tehetséggondozásának főbb célkitűzései?
-Úgy gondolom, hogy nemcsak európai uniós, de tagállami szinten is azonosak a célkitűzések. Régóta hangsúlyozzuk, hogy kellő odafigyeléssel, törődéssel fel lehet és fel kell ismerni a tehetséget. S miután ez nem egy készen kapott, komplex adottság, fontos a hosszú távú fejlesztőmunka ahhoz, hogy az egyéni tehetségek kibontakozhassanak.

-Milyen konkrét programokat jelent mindez?
-Ha az én portfóliómat vesszük alapul, akkor mind a négy területen vannak olyan programok, amelyek a tehetségeket segítik. A sport és az oktatás terén a legrégebb óta és a legstrukturáltabban van jelen a tehetséggondozás, azonban napjainkban a kulturális területen és a kreatívágazatban látom a legnagyobb fejlődést. A Kreatív Európa Program az, amelynek átfogó célkitűzése az európai sokszínűség megőrzése, az európai tehetségek segítése. Nagyon jó példa az Európai Unió Irodalmi Díja is, hiszen azon túl, hogy lehetővé teszi, hogy évről évre jutalmazzuk a tagállamok egy-egy irodalmi művét és annak szerzőjét, segítjük a szerzőket, hogy más európai nyelvekre is lefordítsák munkájukat.
-Magyarország hogy áll a tehetségsegítés ügyében a többi EU-tagállamhoz képest?
-Pontosan nem tudom, hogy melyik tagállamban milyen programok állnak rendelkezésre, azt viszont látom, hogy hazánk a tehetséggondozásra kiemelt figyelmet fordít. Számos egyházi és civil szerveződésnek vannak tehetséggondozó programjai, de sok tehetségkutató is jó példa lehet. A La femme 50 tehetséges magyar fiatal programját azért emelném ki, mert egy személyre szabott mentorprogrammal olyan közvetlen mentor−mentorált kapcsolatot alakítanak ki, amely nagyfokú nyitottságot, önbizalmat adhat a tehetségeknek a további feladatok elvégzéséhez. Az utóbbi időben a kreatíviparban is éllovassá vált Magyarország, ami azért is nagy siker, mert ez egyfajta válasz lehet a gazdasági válság által feltett kérdésekre.
-Mit lehet tenni annak érdekében, hogy hatékonyabban használjuk fel a rendelkezésre álló támogatásokat?
-Szerintem szükség van nagyfokú nyitottságra, hogy megismerjük és befogadjuk más országok jó gyakorlatait is.
-Valós veszély-e, hogy a felnevelt magyar tehetségek nagy számban mennek külföldre, és ott kamatoztatják tudásukat?
-Nincs szó nagy számról, ráadásul én éppen azt tapasztalom biztosi munkám során, hogy egyre többen vannak Magyarországon olyan fiatal tehetségek, akik itthon képzelik el a jövőt, és ezért mindent meg is tesznek. Kiválóan gyűjtik a tapasztalatokat, kapcsolatokat építenek, és ami még fontosabb, nyitottak és bátrak.
-Brüsszelből miben tud ön személy szerint segíteni ebben a témában?
-Az én elsődleges feladatom az, hogy közvetítsek a tagállamok között, segítsek a tapasztalatok megosztásában és a jó gyakorlatok megismertetésében minél szélesebb körben. A legjobb befektetés a tehetségek támogatása, hiszen az ő energiájukra és tudásukra mindig és mindenhol szükségünk lesz jövőnket építve.